foto: Eon Productions

Médiá a to, čo sprostredkujú, majú občas oveľa väčšiu moc, ako si vôbec uvedomujeme.

Napríklad taký film dokáže ovplyvniť celý svet. Stačí, ak obsahuje prvok, s ktorým sa chcú ľudia stotožniť, hrdinu, s ktorým chcú mať niečo spoločné. Úlohou dobrého filmu totiž nie je len diváka pobaviť, ale sprostredkovať informáciu a šíriť tie správne hodnoty. Týmto filmom sa to jednoznačne podarilo a zmenili svet skutočne zvláštnym spôsobom.

Čierny panter, 2018

Po premiére filmu Čierny panter si ľudia zrazu začali z útulkov húfne adoptovať čierne mačky. Situácia zašla tak ďaleko, že v niektorých útulkoch neostala ani jediná čierna mačka. Zdá sa, že Čiernemu panterovi sa úspešne podarilo vymazať z pamäti ľudí povery o tom, že čierne mačky sú prevtelením diabla a prinášajú smolu.

Bambi, 1942

Kto by nepoznal rozprávku o Bambi. Malé bezmocné sŕňa, ktoré prišlo kvôli lovcom o matku, milovali dospelí aj deti. Po odvysielaní rozprávky sa stalo niečo nevídané. Aj lovci sú, zdá sa, rodinne založení ľudia a ich počet následne klesol údajne až o 50 percent, pričom niektorí sa k tomuto koníčku nevrátili už nikdy. Fenomén dostal dokonca aj pomenovanie Bambi efekt. Hovoríme o ňom vtedy, ak človek považuje zviera za natoľko rozkošné, že ho odmietne uloviť a zabiť.

Mlčanie jahniat, 1991

Po odvysielaní tohto filmu sa zas roztrhlo vrece so ženami, ktoré sa chceli prihlásiť k FBI a bojovať proti zločinu. Dokonca aj hlavná postava, Jodie Foster, sa zúčastnila výcviku v Quantiku. FBI sa podieľala na natáčaní filmu a aj keď dúfali, že Clarice vyvolá záujem žien o boj proti zločinu, zrejme nečakali až takúto odozvu.

Čeľuste, 1975

Keď ľudia prvýkrát videli film Čeľuste, donútilo ich to prehodnotiť ich postoj k plážam a k tomu, do akej miery je to vo vode bezpečné. Okrem toho, aj noviny boli odrazu plné skutočných príbehov o tom, ako žralok napadol človeka. Vo vychytených plážových rezortoch sa zaviedli nové bezpečnostné opatrenia a boli vytvorené evakuačné plány. Na obranu žralokov však musíme dodať, že išlo o nafúknutú bublinu, žraloky sú totiž plaché tvory. Útočia len vo výnimočných prípadoch.

James Bond: Skyfall, 2012

Je zvláštne, ako sa britva na holenie v rukách tej správnej ženy zmenila na niečo natoľko žiadané. Mužom sa to zapáčilo natoľko, že mnoho z nich sa rozhodlo vrátiť sa k staromódnemu spôsobu holenia britvou. Google zaznamenal nárast vyhľadávania tohto nástroja na internete až o 735 percent a predaj britiev narástol o neuveriteľných 405 percent. Ak by vás to zaujímalo, vedci sú za všetkými desiatimi! Britvy sú totiž k životnému prostrediu omnoho šetrnejšie ako klasické umelohmotné žiletky.

V ako Vendeta, 2005

Hnutie Anonymous bolo síce známe už pred odvysielaním filmu V ako Vendeta, no práve finálna scéna, kde proti korupcii a tyranii protestovali tisícky ľudí v maskách, spustila lavínu skutočných protestov po celom svete. Od tých čias rozruch okolo maskovaných mierne utíchol, no z času na čas sa pripomenú.

Bokovka, 2004

Vo filme Bokovka hlavná postava pozitívne ohodnotila víno Pinot Noir. Takýto detail stačil na to, aby sa spustila davová psychóza a ľudia začali toto víno kupovať vo veľkom. Pinot Noir je odvtedy obľúbeným vínom Američanov.

Pobrežná hliadka, 1989

Stačilo odvysielať prvých niekoľko dielov seriálu na to, aby sa ikonické červené plavky stali vyhľadávaným artiklom mládežou po celom svete. O niečo neskôr sa mládež prestala zameriavať len na plavky, ale začala ich viac zaujímať aj práca pobrežnej hliadky. Stovky ľudí sa prihlasovali na rôzne kurzy a školenia.

Akty X, 1993

Show, v ktorej Mulder a Scullyová vyšetrovali rôzne paranormálne javy, patrila medzi najslávnejšie na svete. Mala však zvláštny vedľajší účinok. Po internete sa začali čoraz viac šíriť fotografie, ktoré mali zachytávať UFO a ľudia prichádzali s čoraz bizarnejšími tvrdeniami a „svedectvami“ o mimozemšťanoch.

Dr. House, 2004

Vďaka sarkazmu a netypickému prístupu k pacientom bol Dr. House mimoriadne populárny. Uznávali ho dokonca aj lekári, pretože príbehy boli postavené na prípadoch skutočných pacientov. Práve Dr. House pomohol lekárom aj v prípade pacienta, ktorému nedokázali určiť správnu diagnózu celý rok. Až keď jeden z lekárov videl diel, v ktorom House liečil pacienta s podobnými príznakmi, podarilo sa im prísť na koreň problému. Ukázalo sa, že pacienta otrávil kovový implantát, ktorý mal v nohe.

J.F.K., 1991

Hlavný hrdina filmu nedôveruje vláde a pokúša sa prísť na to, kto, ako a prečo zavraždil Kennedyho. Následkom filmu musela vláda odtajniť množstvo dokumentov, aby sa zo strany ľudí vyhla rôznym obvineniam.

Jurský park, 1993

Všetko to začalo kúskom jantáru, v ktorom bol ukrytý prehistorický hmyz. Vďaka nemu sa vedcom podarilo naklonovať ďalšie tvory vyhynuté už tisícky rokov. Vďaka tomu zbohatli nie len filmári ale aj obchodníci s jantárom. Ľudia totiž začali vo veľkom kupovať kúsky jantáru s uväzneným hmyzom. Niektorí sa chceli jantárom len pochváliť no mnoho vedcov sa skutočne pohrávalo s myšlienkou klonovania dinosaurov.

James Bond: Spectre, 2015

Po tom, čo diváci v roku 2015 videli Spectre, tisícky z nich sa chceli zúčastniť pestrého a veselého festivalu v Mexiku. Mesto sa rozhodlo, že sa bude konať každý rok.

Bernie, 2011

Film je natočený na základe skutočného príbehu. Hlavnou postavou je muž živiaci sa vyrábaním truhiel. Všetci ho považovali za dobrého a slušného muža, ktorý sa oženil so staršou dámou zo susedstva. Žena však nebol tým, za koho ju každý považoval, a Berniemu sa posmievala a ubližovala mu dovtedy, kým ju jedného dňa nezabil. Bernie skončí za svoj čin vo väzení no spoločnosť s tým nesúhlasí. Po odvysielaní filmu sa o jeho prípad začali zaujímať právnici a napokon bol Bernie prepustený.

Ktorý film najviac ovplyvnil vás a prečo?

Pozri aj: Nezúfaj, ak nemáš čas na seriály. Týchto 7 veľkolepých minisérií zhltneš za chvíľu, no zanechajú v tebe hlboký odkaz

brightside
0
Uložiť článok
Komentovať