Foto: archív TASR/wikimedia

Americký prezident Donald Trump sa snaží zanechať stopu.

Tú environmentálnu rozhodne zanecháva a viac, ako by sa ktorémukoľvek racionálne zmýšľajúcemu človeku páčilo. Okrem toho je však tiež viac než zjavné, že sa chce zapísať do histórie, ako záslužný prezident. Písal sa rok 2017, keď Peggy Whitsonová zlomila rekord za najviac strávených dní vo vesmíre, ako astronautka NASA.

Článok pokračuje pod videom ↓

V deň rekordu obdržala videohovor z Bieleho domu, v ktorom sa Trump zmienil, že do konca roku 2020 alebo 2024 by chcel poslať ľudí na Mars. Nová kniha prejednávajúca Trumpove pôsobenie s názvom Team of Viper, ktorú spísal šéf stratégie správ Bieleho domu, Cliff Sims, odhaľuje omnoho viac z komentárov Donalda Trumpa.

Ozrejmuje najmä rozhovor, ktorý predchádzal telefonátu Whitsonovej. Ten prebehol medzi Trumpom a Robertom Lightfootom Jr., vtedajším administratívnym šéfom NASA. Trump sa opýtal, aké sú plány pre misiu na Mars, na čo mu Lightfoot vysvetlil, že v zmluve, ktorú podpísal, bola pridelená úradu dotácia na robotickú misiu v roku 2020 a ľudskú v roku 2030.

Wikimedia (Nixinova)

Trump trvá na svojom

Na to Trump samozrejme reagoval otázkou, či je možné vykonať ľudskú misiu dokonca roka 2020. Navrhol, že do NASA naleje toľko peňazí, koľko budú chcieť, pod podmienkou, že sa budú sústrediť len na tento jediný cieľ a zanechajú všetky ostatné misie. Nasledovalo nepríjemné a trápne vysvetlenie toho, že ani za takýchto okolností by to nebolo možné.

NASA/JPL/USGS

Nereálny termín

Priemerná vzdialenosť medzi Marsom a Zemou je 225 miliónov kilometrov, čo je 590 násobok najvzdialenejšieho bodu, aký človek od svojej domovskej planéty dosiahol. Cesta na Mars by trvala približne dva roky, pričom väčšina z nej by prebiehala v hlbokom vesmíre, bez akejkoľvek ochrany pred kozmickým žiarením. Zároveň by tu nebol žiaden spôsob, akým by sa dalo astronautom pomôcť, keby sa niečo pokazilo.

Navyše Spojené štáty v súčasnosti nedisponujú raketami ani vesmírnymi loďami, ktoré by ich dokázali dostať na nižšiu orbitu Zeme, nieto na Mars. Aj napriek tomu, že NASA by vyšší rozpočet jednoznačne uvítala, stále by sa ním nedali predbehnúť potrebné kroky, ktoré je nutné pred cestou na červenú planétu absolvovať.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články