Foto: Twentieth Century Fox

Španielske filmy sa vymykajú asi všetkým typickým štandardom.

Tvoria akúsi provokatívnu výnimku medzi svojou osobitosťou a nie len Hollywoodom, ale i zbytkom sveta. Každá európska krajina má k filmárčine osobitý prístup. Francúzi sú precízni a drzí, Škandinávci chladní a ponurí, Taliani bezstarostní a nemravní. Španieli spájajú snáď všetky tieto aspekty, no pretvárajú ich do úplne inej a originálnej dimenzie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najlepšie španielske filmy

Poďte sa spoločne s nami pozrieť na desiatku najlepších filmov, ktoré nám dali zvrátení a úchylní španielski režiséri.

Otvor oči

Vyhlásený sukničkár a frajer César, ktorého si vo filme zahral Eduardo Noriega, sa jedného dňa zamiluje do zvodnej Sofie. Sexy a neodolateľnú mladú ženu stvárnila Penélope Cruz. Eduardova žiarlivá priateľka sa mu chce pomstiť a tak úmyselne spôsobí jeho autonehodu. Sukničkár skončí s ohavnou tvárou a lekári mu nedokážu pomôcť. Film bol o štyri roky po premiére spracovaný do, dnes už známejšej, hollywoodskej verzie, v ktorej si tiež zahrala Penélope po boku Toma Cruisa.

Faunov labyrint

Film španielskeho vizionára Guillerma del Tora kombinuje prostredie druhej svetovej vojny, prítomnosť mystického fauna, ktorý predstavuje akéhosi ducha prírody zjavujúceho sa malému dievčatku, pôsobenie partizánov, existenciu víl a toto všetko dopĺňajú nádherné masky a efekty. Snímok spája žáner klasických legiend s hororom, napätím a detskou naivitou, čo z neho tvorí naozaj unikátne dielo.

Volanie mora

Volanie mora je filmom, pri ktorom nejednému divákovi vypadla slza pri mnohých scénach. Hlavnú úlohu si tu zahral Javier Bardem. Stvárnil muža, ktorý je trvalo pripútaný na lôžku a nie je schopný pohybu. Náhle do jeho života však prichádzajú dve ženy. Jedna z nich ho má legálne usmrtiť, no tá druhá ho chce od jeho rozhodnutia odhovoriť. Obe z nich sú však očarené jeho osobnosťou a tak stoja pred dilemou. Každá z nich premýšľa, aké sú jej motívy. Táto úzkostná lovestory je jeden zo skrytých klenotov španielskej kinematografie a určite by ste jej mali venovať pozornosť.

Biutiful

Ďalší z filmov Javiera Bardema, ktorý je tentokrát, narozdiel od Volania mora, na ceste naplnenej chuťou do života. Má totiž veľmi silnú motiváciu. Tento bývalý narkoman a kriminálnik sa chce uzmieriť so svojim otcom. No zároveň aj s duchovnom, láskou, zločinom, vinou a smrteľnosťou. Obklopuje ho však podsvetie Barcelony, ktoré mu jeho cestu neuľahčuje.

Láska je kurva

Tento film, ktorý môžete lepšie poznať pod jeho originálnym názvom Amores Perros, je aj po 18 rokoch uvedenia stále považovaný za skutočne výnimočný a je mnohokrát zaraďovaný do rôznych rebríčkov výnimočných titulov. Režíroval ho Alejandro González Iñárritu, ktorý sa môže popýšiť aj nedávnou snímkou The Revenant. Povieme vám už len to, že ide o jeden z filmov, ktorý by ste určite mali vidieť aj v prípade, že na zbytok španielskych počinov sa ani len nepozriete. Viac o filme sa dočítate v našom staršom článku.

[Rec]

Filmy s tematikou found footage odštartovali svoju popularitu s filmom Blairwitch. Po jeho uvedení do kín sa divákom naskytol celkom nevídaný filmový zážitok. Tento nápad dotiahol k dokonalosti v roku 2008 producent J. J. Abrams s filmom Cloverfield. Non-hollywoodski filmári, v tomto prípade Španieli, sa tiež nenechali zahanbiť. Rok pred uvedením Cloverfieldu vznikol horor REC, ktorý je natočený spôsobom ručnej kamery. Divákovi tak sprostredkováva pocit, že je skutočne v centre diania príšerných udalostí.

Diablova chrbtica

Každý slávny režisér musí nejako začať. Inak to nebolo ani v prípade del Tora, ktorého sme zmieňovali vyššie v súvislosti s Faunovym labyrintom. Jeho film diablova chrbtica sa odohráva v 30. rokoch počas občianskej vojny. Príbeh sleduje malého chlapca, ktorý je umiestnený do sirotinca. Okrem nepríjemného personálu sa chlapec v deň svojho príjazdu stretáva aj s prízrakom dieťaťa, ktoré sa s ním neustále snaží naviazať kontakt. Prízrak je v skutočnosti duchom nedávno zmiznutého chlapca Santiho. Ten hľadá spôsob, ako učiniť svoju krvavú pomstu.

Tí druhí

Tentokrát sa v časovej línii presúvame na koniec druhej svetovej vojny. Hlavnú úlohu matky s dvomi deťmi si tu zahrala Nicole Kidman, ktorá očakáva návrat svojho manžela z bojiska. Ich obrovský dom je ale bez muža veľmi opustený a zdá sa, že okrem matky s deťmi a služobníctva sa tu nachádza ešte niekto. Alebo niečo. Autorom snímku je španielsko-čilský režisér Alejandro Amenábar, ktorý má na svedomí aj vznik zmieňovaného filmu Otvor oči. Film Tí Druhí sa držal 8 týždňov v americkom Box Office rebríčku a len v USA zarobil 96 miliónov.

Sex a Lucia

Sex a Lucia je film, ktorý sleduje príbeh mladej servírky y Madridu, Lucíe. Tá sa dozvedá, že jej milenec a spisovateľ Lorenzo Alvarez zahynul pri autonehode. V snahe vyrovnať sa s jeho stratou poputuje Lucia na ostrov, kde spisovateľ načerpal inšpiráciu pre svoj zlomový román. Tu sa však dozvedá, že kniha, pre ktorú sa doňho zaľúbila, ukrýva svoje tajomstvá a niektoré veci nevedel ani sám spisovateľ.

Y tu mamá también

Film o dvoch mladých priateľoch menom Julio a Tenoch rozpráva ich príbeh, ktorý je nespútanou jazdou životom. Majú sedemnásť a ich priateľstvo je pre nich posvätné. Jedného dňa začnú na oslave zvádzať vydatú ženu, ktorá je od nich o desať rokov staršia. Svojim šarmom ju očaria veľmi rýchlo a zavolajú ju na pláž Boca del Cielo, pričom netušia či také miesto vôbec existuje. Potom, čo mladá žena navštívi lekára a ten jej odovzdá zlú správu, rozhodne sa, že návrh dvoch charizmatických mladíkov príjme. Spoločne sa tak trojica vydáva na cestu bez cieľa. Chlapci však ešte netušia, že pri nej stratia nie len svoju nevinnosť, ale aj ideál zvaný priateľstvo.

Volver

Volver opisuje osudy dvoch sestier, ktorých rodičia zahynuli pri požiari. Vo filme nájdeme scény, ktoré sú plné ženskej odvahy a odhodlania no i také, ktoré sú groteskné a diváka pobavia. Volver je príbeh o prežití, ktorý skrz oči režiséra Pedra Almodóvara obdivuje ženy, z ktorých sa každá snaží vysporiadať zo svojim osudom na vlastnú päsť. Hlavnú úlohu si tu zahrala Penélope Cruz a film získal ocenenie za najlepší scenár na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes.

Pozri aj: Throwback: Toto sú najlepšie filmy 60. rokov, ktoré by mal vidieť každý milovník kinematografie

Uložiť článok

Najnovšie články