Foto: Unsplash

Útoky hackerov nie sú na platformách ako Facebook či Instagram vôbec nevídané.

Práve naopak. Sociálne siete si kyber zločinci v posledných mesiacoch veľmi obľúbili. Tak povediac sa stali ich domácim ihriskom a darí sa im veľmi šikovne priživovať na nič netušiacich užívateľoch. Nový phishingový útok sa šíri Instagramom aj teraz. Je dokonca natoľko podlý, že vám posiela falošné varovanie.

Aj keď väčšina podobných útokov sa dá ľahko rozpoznať už na prvý pohľad, nie vždy sa im dá odolať. Občas nás premôže zvedavosť, inokedy strach. Presne na to sa však spoliehajú autori podobných útokov. Najnovší, ktorý obťažuje najmä užívateľov Instagramu, nesie názov Nasty List a funguje veľmi jednoducho. Používateľ obdrží správu, ktorá ho varuje predtým, že jeho meno sa nachádza na akomsi zozname.

Neohrozujete len seba

Používateľ, či už zo zvedavosti alebo zo strachu, otvorí priložený link, v ktorom je informovaný, že musí zadať svoje prihlasovacie údaje predtým, ako bude môcť pokračovať. Práve tu môžeme vidieť typickú praktiku phishingu. Akonáhle sem zadáte svoje údaje, odošlú sa šíriteľom tohto útoku. Portál SME dodáva, že týmto neohrozujete len seba, ale aj svojich sledovateľov. Potom, čo na tento trik naletíte, sa totiž útok rozpošle aj im.

Pexels

Hackeri sú čoraz zákernejší

Podľa reportu Phishers’ Favorites bezpečnostnej spoločnosti Vade Secure, mal phishing na Facebooku a Instagrame v prvom kvartáli 2019 až 75% nárast. “Vyzerá to tak, že v každom kvartáli sú kyber zločinci čoraz viac sofistikovaní,” hovorí hlavný architekt riešení vo Vade Secure, Adrien Gendre. Kedysi boli podobné útoky veľmi ľahko rozpoznateľné a stačila štipka zdravého rozumu na to, aby ste sa nenechali nachytať.

Hackeri však v súčasnosti vedia niektoré svoje útoky zamaskovať tak precízne, že ich prostým pohľad neodhalíte. Práve preto si bezpečnosť na internete vyžaduje nielen opatrnosť, ale aj poriadne zabezpečený systém. Podceniť by ste nemali ani rôznorodosť a neustálu aktualizáciu hesiel.

helpnetsecurity.com, SME

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )