Foto: Instagram (_alexey_zyryanov_)

Sociálny experiment tohto študenta je na zamyslenie.

Samozrejme nie je žiadnym preborníkom a podstúpil ho dobrovoľne, no keď sa nad tým zamyslíte, dať sa na niečo také, chce slušnú dávku odvahy. Alexej Zyranov študuje na Petrohradskej štátnej univerzite. Jeho štipendium, teda 1572 rubľov je skutočne biedne, no napriek tomu sa rozhodol, že z neho skúsi vyťažiť maximum. To predstavuje 1572 rubľov. V prepočte to vychádza na zhruba jeden utratený dolár za deň. V prípade eur hovoríme o čiastke 0,83 € na deň.

Myšlienka experimentu sa zrodila v školskej kantíne, keď si Alexej doniesol dózu, v ktorej mal pohánku a vajcia. Jeho spolužiaci poukázali na to, že takéto jedlo ho vyjde okolo 50 rubľov na deň. Po rozhovore o tom, že s takouto stravou by mohol Alexej vyžiť zo štipendia celý mesiac, sa rozhodol, že tento experiment podstúpi. Na hygienu ako mydlo, toaletný papier, zubnú pastu či prací prášok minul 100 rubľov. Na stravu mu tak zostalo 1472 rubľov. To činí presne 19,60 €.

Napriek tomu to Alexejovi vystačilo na tri jedlá denne. Samozrejme však musel podstúpiť prísnu diétu. “Tento mesiac som zjedol asi 3 kg ovsených vločiek a pohánky, 1 kilogram hrachu, 150 vajec, 5 hlávok kapusty, 3 čokolády a 10 banánov,” hovorí Alexej, ktorému nakoniec zostal 1 rubeľ. Na tieto potraviny sa síce chalan z Petrohradskej univerzity nesťažoval, no najťažšie preňho bolo vzdať sa mliečnych výrobkov, ktoré si zvykol dávať po cvičení.

Na začiatku experimentu vážil Alexej 73,5 kila, no po jeho skončení len 68,5. Váhu však zhodil najmä kvôli malým množstvám, ktoré jedával, aby mohol experiment splniť. O výživu núdzu nemal až na niektoré vitamíny, ktoré sa dajú ľahko nahradiť. Dostatočné množstvo tukov získaval z vajec, pohánky, hrášku a horkej čokolády. Uhľohydráty tiež čerpal z pohánky, banánov a hrášku. Jediné čo predstavovalo problém bol príjem železa, ktoré sa dá načerpať napríklad z jabĺk.

Jeho experiment však nebol úplný nezmysel. Dokázal splniť správnu výživu aj napriek smiešnemu štipendiu. Týmto chcel motivovať ľudí k tomu, aby boli skromnejší. “Ľudia konzumujú tučné žemle, majonézu a sladkosti, no neboja sa o svoje zdravie. Podľa mňa je omnoho nebezpečnejšie prekročiť limit päťnásobne, ako ho okresať o 10%,” dodáva na záver Alexej, ktorý dúfa, že týmto presvedčí deti zo sociálne slabších rodín o tom, že môžu študovať v Petrohrade aj nízkonákladovo.

Pozri aj: Grécko schválilo zákon umožňujúci homosexuálnym párom stať sa pestúnmi detí

rosbalt.ru
0
Uložiť článok
Komentovať