foto: youtube

Mária S. / / Zviera
25 rokov dozadu potápač zachránil rybu a odvtedy sa stretávajú pravidelne. Táto dvojica si počas rokov vytvorila netradičné kamarátstvo a dnes je medzi nimi nevídane blízky vzťah.

Hiroyuki Arkawa v rámci svojich povinností správcu svätyne chodí navštevovať svojho blízkeho priateľa, menom Yoriko – rybu, ktorá žije pri tejto svätyni. Tento dlhoročný a zjavne obojstranný vzťah je ovešaný vrúcnymi prejavmi. Arkawa totižto 25 rokov dozadu zachránil Yoriko na pokraji smrti a dnes mu Yoriko dovolí pozdraviť ju bozkom na čelo. Napriek tomu, že Yoriko je ryba, ich unikátna interakcia pripomína skôr vzťah pána a jeho verného psa. Arkawovu návštevu Yoriko a ich príbeh pred nedávnom zachytili na videu a okamžite si našli svojich fanúšikov.

Muž menom Hiroyuki Arkawa má na starosti dohliadať na jednu zo Šinoistických svätýň Torii, ktorá sa nachádza v zálive Tateyama. Jeho práca zahŕňa aj potápanie sa, keďže táto konkrétna svätyňa Torii sa nachádza pod vodou. Arkawa mal teda počas svojej 25 ročnej služby dostatok času zoznámiť sa s tamojším podmorským svetom, no s jednou konkrétnou rybou nadviazal hlboké priateľstvo. Ide o pyskatca obrovského menom Yoriko. Toto netradičné kamarátstvo sa odvtedy tešilo veľkej obľube a dokonca si založili aj vlastnú Facebookovú stránku. Stačí, že Arkawa kladivom zabúcha o kov a Yoriko okamžite ide k nemu, ako keď pán zavolá na psa. Následne sa úplne bežne pozdravia pusou.

youtube

Aj keď to znie ako zvláštnosť, jedna nedávna štúdia dokázala, že niektoré ryby vedia rozoznávať ľudské tváre. „Vedci vytrénovali ryby tak, aby keď sa im ukážu dve fotky ľudských tvári, vykonali špeciálny signál, ktorým označia fotku tváre, na ktorú boli vycvičené,“ povedala Dr. Cait Newport z Oxfordskej univerzity. „Neskôr sa vedci rozhodli trochu sťažiť podmienky. Ukázali im fotky tých istých ľudí, lenže tento raz boli fotky čiernobiele a tvary hláv boli vyrovnané. Predpoklad bol, že toto ryby dostatočne zmätie, ale opak bol pravdou. Ryby vedeli vybrať správnu tvár až s 86% úspešnosťou.“

Arkawa a Yoriko sú teda žijúcim potvrdením tejto štúdie a príkladom, že takéto priateľstvá sa naozaj môžu formovať. Okrem toho, vôbec nie sú jediní. Existuje totižto aj skupina rybárov, ktorá má kamarátsky vzťah s domácou skupinkou žralokov veľrybích.

Pozri aj: Fotografia huskyho pobúrila tisíce ľudí. Stačí vám jeden pohľad a okamžite pochopíte prečo

boredpanda.com
0
Komentovať (0)