Foto: reddit.com

Naďa Černá / / Série
Učiť sa nový jazyk môže byť niekedy veľmi zaujímavé, no zároveň aj veľmi ťažké. Niektoré jazyky sa dajú naučiť rýchlo a jednoducho, no pri iných musíte mať omnoho viac trpezlivosti.

Zaujímajú vás cudzie jazyky a chceli by ste sa naučiť niečo nové? Okrem angličtiny o ktorej sme písali ako sa ju ľahko naučiť, ktorú ovláda veľmi veľká časť populácie, existujú aj iné jazyky, ktoré sa učia na školách alebo kurzoch. Niektorým musíte venovať viac úsilia a času, pretože sú náročnejšie a niektoré sú pravým opakom, učia sa veľmi jednoducho. 

The Foreign Service Institute vytriedil jazyky do piatich kategórií podľa obtiažnosti. Všetky jazyky boli porovnávané s angličtinou, vďaka čomu vznikla prehľadná tabuľka, v ktorej môžeme nájsť aj slovenčinu. Neskôr, kvôli lepšej prehľadnosti, bola vytvorená aj farebná mapka, v ktorej môžeme lepšie vidieť, kde sa aké jazyky nachádzajú.

Do prvej kategórie patria románske jazyky, ktoré sú založené predovšetkým na latinčine a patria medzi tie najľahšie, ktoré sa naučíte rýchlo. Do tejto kategórie tak spadá napríklad francúzština, španielčina alebo taliančina. Rovnako sem patrí aj holandčina, dánčina a švédčina, pretože majú spoločné korene s angličtinou. Tieto jazyky sa naučíte za približne 24 týždňov.

Do druhej kategórie patrí iba jeden jazyk a to nemčina. Naučiť sa tento jazyk vám bude trvať približne 30 týždňov.

V tretej kategórií sa nachádza indonézština, malajčina a swahilčina. Priemerný počet týždňov na naučenie sa týchto jazykov je 36.

Slovenčina sa dostala až do štvrtej kategórie aj spolu s češtinou či ruštinou. Priemerná doba na naučenie sa tohto jazyka bola vypočítaná na 44 týždňov. Okrem týchto jazykov sa nachádza v tejto skupine veľké množstvo ďalších, ako napríklad albánčina, aramejčina, bengálčina, bulharčina, chorvátčina, fínčina, gréčtina, hebrejčina, islandčina, litovčina, maďarčina, slovinčina, poľština, ukrajinčina či srbčina.

Presným opakom jednoduchých jazykov z prvej kategórie je napríklad japončina, kórejčina alebo arabčina. Tieto jazyky spadajú do poslednej, piatej kategórie a učiť sa ich budete približne dva roky. Dôvod je ten, že s angličtinou nemajú spoločné vôbec nič.

Language Difficult Rankings in Europe according to the FSI [1106×988] [OC] from MapPorn

Pozri aj: Toto je 25 najťažších jazykov sveta, ktoré by ste sa museli učiť aj niekoľko rokov. Ako dopadla slovenčina?

boredpanda.com
0
Komentovať (0)