Foto: Unsplash.com

Katarína / / Série
Angličtiny sa nemusíte báť. Naučiť sa ju nie je až také ťažké, ako sa zdá.

Ako sa naučiť rýchlo anglický jazyk? A ako sa dá zlepšiť v angličtine? Dnes vám prinesieme veľký prehľad a skúsime vám priniesť pár tipov, vďaka ktorých sa aj bez bifľovania zdokonalíte v angličtine.

Naučiť sa po anglicky nie je veda, aj keď to tak môže vyzerať. Cudzie jazyky vedia potrápiť. Samé vám do hlavy neskočia, no existujú viaceré cvičenia, ktoré celý proces uľahčia. Práve vďaka nim môžete už čoskoro plynulo hovoriť iným jazykom.

Vo svete sa bez nej už nezaobídete, aspoň základy ovláda takmer každý. Ako si osvojiť slová, hovorovú reč a neostať ticho, keď sa na vás anglicky hovoriaci človek otočí napríklad aj v Bratislave?

  • Každý deň hovorte aspoň chvíľu po anglicky. Toto je jednoduchý spôsob ako sa v jazyku zlepšiť, nečakajte na to, kým budete vedieť viac slovíčok alebo lepšie skladať vety, to zrejme samé tak skoro nepríde a touto formou sa to môžete naučiť veľmi rýchlo. Či už precvičujete s kamarátom alebo priamo s anglicky hovoriacim človekom, záleží len na tom, že hovoríte. Náhle prekročíte svoju zónu pohodlia a v jazyku získate spontánnosť.
  • Pracujte na výslovnosti. Jej chyby môžu totiž spôsobiť to, že vám bude ťažko rozumieť. Preto nezabudnite čo najviac počúvať a opakovať. Rozlišujte medzi americkou a britskou angličtinou, pretože ich výslovnosť sa výrazne líši.
Pixabay
  • Rozširujte slovnú zásobu a využívajte bežné frázy. V tomto prípade vám opäť pomôže rozprávať sa s niekým po anglicky, taktiež je dôležité sledovať filmy, seriály či správy v tomto jazyku a veľa čítať. Pochytíte rôzne slová a bežne zaužívané frázy, ktoré si týmto spôsobom ľahšie osvojíte. Angličania majú rôzne špeciality ako napríklad „it´s a piece of cake“ čo v doslovnom preklade síce znamená, že je to kus koláča, no bežne sa tým pomenúva niečo veľmi ľahké.
  • Navštevujte jazykový kurz. Gramatickú stránku si osvojíte na jazykových kurzoch či hodinách angličtiny. Naučíte sa formálne pravidlá, ktoré neskôr môžete využívať v bežnej reči. Zapojte sa do rôznych komunít, kde si angličtinu vyskúšate a zároveň sa niečo nové naučíte. V tomto nastavení pomaly stratíte hanblivosť hovoriť cudzím jazykom. Ak si myslíte, že jazykové kurzy stoja stovky eur, mýlite sa. Existuje veľa online kurzov, ktoré sa dajú kúpiť v zľavách niekedy za cenu lístkov do kina. Online kurzy sú dostupné aj pre úplných začiatočníkov.

 Výber najúspešnejších kurzov ktoré nestoja viac, ako lístky do kina

  • Ako lepšie porozumieť a hovoriť po anglicky

Zľava z 200 eur na 12 eur.

  • Hovorte po anglicky s väčšou istotou: Kurz, vďaka ktorému lepšie porozumiete hovorenej angličtine, precvičíte si ju a lepšie pochopíte anglickú gramatiku.

Zľava z 40 eur na 12 eur.

  • Kurz angličtiny pre úplných začiatočníkov: Naučte sa základy angličtiny a anglickej gramatiky. Vďaka kurzu získate základné znalosti angličtiny, vďaka ktorým spravíte prvý krok. Ten vám otvorí brány do nového sveta.

Zľava z 195 eur na 12 eur.

  • Podľa oficiálnych štatistík sa priemerné skóre „speakrov“ pohybuje pod úrovňou 6,5. Vďaka tomuto kurzu môžete predbehnúť priemer a dostať sa na úroveň 7 a vyššie. IELTS vám otvorí dvere – pomôže pri každodennom živote, štúdiu a práci kdekoľvek na svete. Viac než 9 000 inštitúcií, vrátane vládnych, akademických a personálnych, v 140 krajinách uznáva certifikát IELTS.

Zľava z 75 eur na 12 eur.

Viac online kurzov môžete nájsť napríklad na tejto stránke.

  • Nebojte sa slovníka. Taký obyčajný anglický slovník môže byť veľmi užitočný. Najmä, ak sa v ňom nachádzajú bežné frázy. Zachráni vás v mnohých situáciách, keď si náhle neviete spomenúť na konkrétne slovo. V súčasnosti je úplne najjednoduchšie využívať online formu klasického slovníka. Môžete ho tak mať všade so sebou. Navyše, ak čakáte napríklad na zastávke a nemáte čo robiť, nestrácajte zbytočne čas a precvičujte si nové slová.
Pixabay

Základné pravidlo: písať, čítať a počúvať

V dnešnom svete globalizácie máme možnosť dostať sa k cudzojazyčným filmom, seriálom ale aj podcastom či novinám. Skúste vypnúť titulky a počúvať. Ak sa vám tento krok zdá príliš odvážny, urobte kompromis a zvoľte anglické titulky. Vďačným objektom sú rôzne talkshow, kde môžete počuť prízvuk hostí alebo moderátorov. Učiť sa angličtinu cez filmy, seriály alebo hudbu je jednoducho zábava a váš mozog si jazyk osvojuje celkom iným spôsobom. Pozornosť sa odtrhne od prekladania a začne spontánne prijímať cudziu reč.

Dôležité je aj čítanie. V kníhkupectve zabočte do uličky, ktorej ste sa doteraz vyhýbali. Skúste si prezrieť cudzojazyčnú literatúru, na prvý pokus vás možno vydesí, no dajte jej šancu. Objavíte neuveriteľné možnosti ako nahliadnuť na daný jazyk inak. Nemusíte poznať každé slovo, pointu pochopíte z kontextu. Práve o to ide. Premýšľať o anglickom jazyku ako o celku. Môžete ho rozobrať na detaily, časy, gramatiku, no v konečnom dôsledku musíte objaviť čaro improvizácie a spontánneho tvorenia viet.

Pexels

Nestrácajte motiváciu

Nadšenie do niečoho nového vie zvyčajne rýchlo opadnúť. Nestrácajte však dobrú náladu a aj keď to nebude ľahká cesta, určite bude zaujímavá. Už totiž nemusíte odmietnuť zahraničnú cestu len kvôli jazykovej bariére. Nebudete vystrašene hľadieť na nič nehovoriace názvy, zrazu začnú dávať zmysel. Nebojte sa ísť do rôznych projektov, ktoré vyžadujú angličtinu. Aj keď ju úplne neovládate, naučíte sa veľa nového, dôležité je prekonať svoj vlastný neopodstatnený strach. Robiť chyby je ľudské a platí to aj v tomto smere.

Počúvajte, čítajte, hovorte. Skúste dokonca myslieť po anglicky, potrebujete totiž nájsť určitú prirodzenú líniu, v ktorej stratíte bariéru. Cudzie jazyky žiadne múry nemajú, ide len o to, ako si ich dokážete prispôsobiť a pracovať s nimi, a tak sa cudzie môže veľmi skoro stať vlastným.

Pozri aj: Čierne historky či Malý princ. Najlepšie spoločenské hry, ktoré potešia každého milovníka zábavy (Výber redakcie)

wikihow.com
0
Komentovať (0)