Foto: Tak Prosto

Hračka, ktorá sa tvári nevinne sa s postupom časustáva čoraz častejšie terčom kritiky. Úspešnému anti-stresovému predmetu sa začínajú veci komplikovať.

V čase, kedy táto hračka vznikla, boli na vzostupe kapely ako Rage Against the Machine alebo Radiohead. Žltá rodinka Simpsonovcov bola absolútna novinka a ich vplyvu podliehalo čoraz viac ľudí. 90. roky položili základy dnešného moderného sveta. Spolu so všetkými vecami, ktoré dnes zbožňujeme vznikli aj, dnes veľmi obľúbené Fidget Spinnery, avšak za celkom iným účelom, než za akým sú využívané dnes.

Pixabay

Pôvodne bol Fidget Spinner vynálezom Catherine Hettinger na Floride, uprostred deväťdesiatych rokov. Jeho pôvodným cieľom bolo pomôcť deťom trpiacimi poruchami pozornosti. Jeho výrobcovia tvrdia, že by im mal pomôcť sústrediť sa na učivo. Niektorí dokonca tvrdia, že do veľkej miery zlepšujú koncentráciu a pozornosť, zatiaľ čo by mali potláčať príznaky hyperaktivity.

Čo je to Fidget Spinner? Ide o malý predmet s pravidelnými tvarmi, ktorý ma uprostred spínač, po ktorého stlačení sa celý roztočí. Je to efektné a samozrejme celý tento proces pôsobí veľmi pútavo. Po tom, čo tieto hračky vymreli, akoby zázrakom, znova vstali z mŕtvych. Ešte minulý rok bol Fidget Spinner neznámy výraz, nielen pre širšiu verejnosť, ale dokonca aj pre internetové prehliadače. Teraz sa ale tešia obrovskej popularite, ktorá akoby vnikla zo dňa na deň. Fakt, že ľudia ich zbožňujú je pochopiteľné. Veď sú skvelé. Nielen, že ich môžete točiť na prste, ale dokonca aj nose alebo čele. Je tu dokonca aj možnosť napojiť ich na seba a vytvoriť medzi nimi hypnotizujúci cyklus. Znie to naozaj zvláštne, akoby sme hovorili o produkte z teleshopingu, po ktorom reálne nikto netúži, no opak je pravdou.

Pixabay

Spinneri vstúpili do nášho života a zrejme sa tak skoro nechystajú na odchod. Na Youtube sa objavuje množstvo videí, ktoré mimo návodov ako používať tieto jednoduché vecičky, ukazujú aj série základných a pokročilých trikov, ku ktorým je vyžadovaná aj istá prax.

Ich cieľová skupina a dôvod vzniku sú teda úplne jasné a s nimi aj ich popularita, ktorá síce stále zostáva akousi malou záhadou. Ale do toho vŕtať nebudeme, pretože sa nechceme zahrávať so silami, ktorých pôvod je neznámy a pravdepodobne veľmi temný. Nakoľko sú však tvrdenia výrobcov pravdivé a čo si o celom tomto hite, vďaka ktorému padajú serverovne darčekových e-shopov, myslia vedci?

Jeden z výskumov, ktorý sa venoval týmto úžasným hračkám, bol publikovaný v Journal of Abnormal Child Psychology a viedol ho Doktor Mark Rapport v roku 2015. Zistilo sa, že deti zúčastnené v aktivitách, pri ktorých museli využívať pohyb končatín, alebo museli mať dobre vyvinutú motoriku, si viedli lepšie v úlohách, ktoré si vyžadovali intenzívnu prácu s informáciami. Avšak malé hračky a nástroje ako napríklad Spinneri si nevyžadujú razantné pohyby a vyvinuté reflexy, teda dokážu pomôcť pri zlepšení pozornosti. Ale neexistuje žiadny priamy dôkaz, ktorý by potvrdil, že tieto hračky dokážu pomôcť deťom trpiacim autizmom alebo ADHD.

Toto však nie je žiadnou komplikáciou v ich ďalšom používaní. Neustále si tieto hračky získavajú čoraz viac fanúšikov. Problémom je, že sa stávajú terčom kritiky zo strany učiteľov a rodičov. Zaznamenaných bolo viacero prípadov, kedy si deti so Spinnermi ublížili, či už išlo o zásah do oka, alebo prehltnutie, avšak hlavnou príčinou je fakt, že rodičia túto hračku doprajú aj deťom, ktoré majú nižší vek, než je odporúčaný výrobcami.

Pozri aj: Na trh s hračkami prichádza revolúcia v podobe Lego pásikov, ktoré možno strihať, lepiť či ohýbať

indiatimes.com, takprosto.cc
Príbehy
0
Komentovať (0)