Odtrhnutý ľadovec na Islande spôsobil obrovskú vlnu

Reprofoto: Youtube

Turisti na Islande si museli nedávno tak trochu zachraňovať životy. Dôvodom bol ľadovec, ktorý sa len neďaleko nich odtrhol a spôsobil obrovskú vlnu.

Klimatické zmeny v počasí a globálne otepľovanie majú za následok to, že sa ľadovce roztápajú, odtŕhajú jeden od druhého a zvyšujú hladinu morí a oceánov. Turisti, ktorí nedávno obdivovali krásy Islandu, mali s takýmto niečím skúsenosť, keď museli utekať pred obrovskou vlnou, ktorú spôsobil ľadovec.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celý incident sa stal v Národnom parku Vatnajökull, pričom bol dokonca zaznamenaný kamerou, ktorú mal jeden turistický sprievodca. Pri pohľade na video a bežiacich ľudí vám naskočia až zimomriavky. Len o pár sekúnd bola totižto obrovská vlna rovno na mieste, kde sa predtým nachádzali turisti.

Stephan Matler, horský sprievodca sa pre CNN vyjadril: „Videl som, že všetci turisti začínajú utekať a ich turistickí sprievodcovia sú pripravení pomôcť im, ak je to potrebné. Práve preto som nahrával túto situáciu ďalej. Takéto odtŕhanie ľadovcov je v tomto období bežné, no aj napriek tomu išlo o mimoriadne veľkú udalosť, ktorá bola omnoho bližšie k brehu ako inokedy. Najdôležitejšie na všetkom je však to, že sú všetci v poriadku a nikto nie je zranený.“

Práve kvôli odtŕhaniu ľadovcov, ktoré si v angličtine vyslúžilo aj svoj špeciálny názov, ktorým je „calving“, môžu ísť turisti na takéto miesta len pod dohľadom skúsených sprievodcov. Pred samotným výletom je každý takisto informovaný o tom, čo má v prípade rôznych nebezpečenstiev robiť.

Veľké množstvo ľudí sa pod videom, ktoré zdieľala islandská spoločnosť Háfjall vyjadrilo rôzne. Niektorí hovorili, že by danú situáciu chceli určite zažiť na vlastné oči, iní zas presný opak. Nechýbali však aj ľudia, ktorí sa stali svedkami presne tohto incidentu. Jeden z nich napísal: „Predtým, ako sa ľadovec odtrhol, nám náš sprievodca povedal, že ak budeme počuť nejaký zvuk, musíme utiecť. Ďakujeme mu, že nám zachránil život.“

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články