Foto: autor (interez.sk), Instagram.com/_mily_mino_

Skalnaté pleso je po dlhej dobe opäť úplne bez vody. V Správe TANAP-u si niečo takéto nepamätajú.

Skalnaté pleso patrí medzi ikonické symboly našich veľhôr. Najnovšie však pohľad naň po výstupe alebo výlete lanovkou z Tatranskej Lomnice doslova trhá srdce. Vysoko položené horské jazierko je totiž úplne bez vody.

Nachádza sa vo výške 1 754 metrov nad morom a je pravidelnou zastávkou turistov, ktorí vo Vysokých Tatrách trávia voľné chvíle. Skalnaté pleso patrí medzi symboly Tatier, no ako informuje spravodajský portál RTVS, počas uplynulých dní toto malé jazierko úplne vyschlo.

Skalnaté pleso je bez vody

Ešte cez víkend bolo v plese aspoň trošku vody – malá kaluž uprostred, takzvané oko. V utorok 2. novembra už ale bolo Skalnaté pleso úplne bez vody. Turisti tak pri návšteve Skalnatej doliny a Skalnatej chaty budú najbližšie dni hľadieť len na prázdne dno plné suchých skál.

Nejde však o nič nezvyčajné, aj keď ako pre RTVS potvrdila hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová, ani oni si v histórii nepamätajú, že by pleso vyschlo úplne a bolo bez jedinej kvapky vody. Pravdou však je, že premenlivá hladina je realitou Skalnatého plesa minimálne od roku 1937 a niekedy vysychá. Existenciu plesa ohrozujú najmä hydrologické a klimatické faktory, najväčšmi tie ľudské.

Aktuálne vyschnutie plesa súvisí podľa RTVS a vyjadrení klimatológa Pavla Faška s tým, že podľa meraní voda v oblasti nepritekala a postupne sa odparila. Skalnaté pleso je zásobované najmä zrážkovými vodami a je normálne, že keď nastane obdobie bez zrážok, jeho hladina prirodzene poklesne.

Skalnate pleso počas augusta 2021. Foto: autor (Interez.sk)

Tento stav potrvá zrejme do jari

Kedysi vysokohorské jazierko plné vody tak zrejme zostane bez nej až do jari. Aktuálne totiž v Tatrách a aj na Skalnatom plese snežilo. Očakáva sa, že Skalnaté pleso zamrzne a bude biele, avšak bez vody. Zmeniť to môžu klimatické podmienky.

Skalnaté pleso je morénové pleso v najnižšom kare Skalnatej doliny. Ovplyvniť jeho premenlivú hladinu a pleso zachrániť sa pokúšali už mnohí, najmä v 30. a 50. rokoch minulého storočia. Ľudská činnosť a zásahy však charakter prostredia zrejme už nezvrátiteľne zmenili. Najväčším zásahom do biotopu bola výstavba stanice visutej lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso a na Lomnický Štít.

0
Uložiť článok
Komentovať