foto: YouTube

Skutočné umenie Ninjitsu so všetkým, čo k nemu patrí, pomaly umiera a muž, ktorý má všetky tieto zručnosti, sa rozhodol, že ich nikomu neposunie ďalej.

Ninjov poznáme ako maskovaných všestranných hrdých a neomylných bojovníkov, ktorí prešli prísnym tréningom, aby nadobudli nevídanú úroveň schopnosti. Pokým vo filmoch ich pohyby vyzerajú úžasne, málokomu by sa v dnešnej dobe chcelo obetovať toľko času do umenia, ktoré dnešná technológia takmer úplne zabila. Predsa len existujú aj ľahšie a uplatniteľnejšie bojové umenia. To isté si uvedomuje Jinchi Kawakami, ktorý sa prehlásil za posledného ozajstného ninju.

Podľa Jinchiho Kawakamiho „už neexistujú ozajstní ninjovia“. Kawakami je 21. vodcom klanu Ban – dynastie špiónov, ktorej existencia trvá už 500 rokov. 63-ročný Kawakami mal iba 6 rokov, keď začal praktizovať Ninjitsu, ktoré spája bojové umenie a orientálnu filozofiu. Jej poprednou myšlienkou je, že prekvapenie je tou najlepšou stratégiou útoku.

Všetko čo vie, ho naučil majster Masazo Ishida. Naučil ho všetky tie zaujímavé veci, nad ktorými žasneme pri pozeraní filmov, aj keď tam sú väčšinou vytvorené za pomoci špeciálnych efektov. Kawakami vie liezť po stenách, zoskakovať z veľkých výšok a dokonca sa aj nepozorovane vypariť v kúdoli dymu. Kým všetko toto znie zábavne, treba podotknúť aj to, že Kawakami vie prerezať hrdlo svojej obete pomocou päťcentimetrovej hviezdice z diaľky až 15 metrov.

Jeho tréning zahŕňal aj rôzne zvláštne praktiky, ako napríklad pozeranie sa do plameňa sviečky, čím si zlepšoval svoju koncentráciu, ale aj tréning sluchu, ktorý pozostával z počúvania padajúceho špendlíka vo vedľajšej miestnosti.
Samotný tréning bol veľmi náročný a bolestivý. Jednoznačne to nebola zábava, ale nezamýšľal som sa, prečo to robím. Bola to proste nutná súčasť môjho života, ktorú som nemohol odmietnuť.

Zrejme som posledným skutočným ninjom nažive. Nikto iný sa totižto nenaučil úplne všetky zručnosti, ktoré boli po dobu 500 rokov predávané z generácie na generáciu.

Prečo si teda nenájde učeníkov, aby udržal toto umenie na žive? Už v roku 2012 sa rozhodol, že to neurobí a odôvodnil to takto: „V dávnych dobách boli schopnosti ninju ako špehovanie, zabíjanie či namiešanie tej správnej medicíny dosť potrebné. Dnes však máme strelné zbrane, internet a oveľa lepšiu a pokročilejšiu medicínu. Jednoducho si myslím, že umenie Ninjitsu v dnešnej dobe už nemá svoje miesto.

Actoys

 

Kawakami je povolaním inžinier, teraz však začína spolupracovať s univerzitou Mie v Japonsku. Tá totižto budúci mesiac otvorí prvé výskumné stredisko na svete, ktoré bude zamerané práve na toto bojové umenie.

Toto umierajúce umenie malo svoje začiatky približne v 12. storočí. V tomto období boli ninjovia používaní predovšetkým na špionáž a sabotáž a až v druhom rade na vraždenie. Neskôr však práve kvôli metódam, ktoré využívala, bola táto profesia označená ako nečestná. Popularita sa im navrátila v 15. až 17. storočí, no v tomto období boli vyslovene chápaní ako nájomní vrahovia.

Pozri aj: Na verejnosť sa dostali jediné zábery reálneho zápasu Bruca Leeho, ktoré vám ukážu, že bol majstrom bojových umení nielen pred kamerou

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)