Foto: Archív TASR (Pavol Ďurčo)

Plastová situácia je čoraz horšia.

Vďaka osvete, ktorá sa šíri svetom, je však povedomie o nej čoraz vyššie. Aj preto dochádza k rôznym riešeniam, ktoré môžeme svedomite nazývať revolučnými. Jedno také sa deje aj v srdci Slovenska. Zvolenská firma Viakorp vyrába z recyklovaného plastu špeciálny asfalt, ktorý môžete vidieť napríklad na banskobystrických cestách.

Európania ročne vyprodukujú 26 miliónov ton plastu, z čoho sa však zrecykluje len tretina. To, čo sa deje so zbytkom, si už asi viete domyslieť. Končí na skládkach, v spaľovniach a v tom najhoršom prípade ho nachádzame v prírode a v oceánoch. Netradičnú činnosť zvolenskej firmy si však všimli aj v Belgicku.

Miestny portál, rtbf.be,  zároveň vysvetlil, ako vyzerá takýto proces, ktorý vôbec nie je tak zložitý, ako by sa mohlo zdať. „Zrecyklované plasty sa premenia na granulát, z ktorého sa 20% použije v asfalte. Prvá cesta z plastu sa nachádza v okrese Lučenec.“ Portál tiež dodal, že slovenské úrady sú s výsledkami ciest spokojné.

ilustračné foto: Max Pixel

Nielen ekologické, ale aj ekonomické

Ich životnosť pritom prevyšuje dobu využívania bežného asfaltu až o tri roky. Materiál, ktorý je na výrobu ciest využitý, pochádza väčšinou z PET fliaš, plastových vrecúšok a škatúľ. A čo môže byť lepšie, ako predĺžená životnosť? No predsa fakt, že tieto eko cesty nie sú len trvácnejšie, ale sú na ne aj výraznejšie nižšie náklady. Samosprávny kraj dokáže využitím plastovej cesty ušetriť milióny eur.

ilustračné foto: Max Pixel

Znie to tak ideálne, že by v celej veci mal byť nejaký háčik, no opak je pravdou. Plastové cesty sú skutočne výborným riešením. Ak ste na strednom Slovensku prekonali úsek s takouto cestou, len na jedinom kilometri ste prešli po miliónoch plastových vrecúšok. Takýto typ asfaltu sa využíva aj v iných kútoch sveta, no nie je úplne bežne zaužívaný. A preto môžeme byť pyšní, že práve u nás tomu tak je.

zvolen.dnes24.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy