orolezkyňa hrá na akordeóne pred Wildským jazerom a pozostatkom ľadovca Pizol (v pozadí) pri príležitosti smútočného pochodu na pamiatku rozpusteného ľadovca Pizol vo švajčiarských Alpách, foto: TASR/AP

Švajčiarsko od začiatku 20. storočia nenávratne stratilo už 500 ľadovcov. Aktuálne tempo ich úbytku je v porovnaní s celým 20. storočím bezprecedentné.

Celých desať percent švajčiarskych ľadovcov sa nadobro roztopilo len v priebehu posledných piatich rokov. Túto alarmujúcu správu predniesol švajčiarsky minister pre domáce záležitosti Alain Berset na konferencii Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorá sa začala v utorok v Ženeve.

Ako dodal, Švajčiarsko už od začiatku 20. storočia “nenávratne stratilo 500 ľadovcov”. Tempo ich úbytku v posledných piatich rokoch je však podľa neho v porovnaní s celým 20. storočím bezprecedentné.

Konferencia v ženevskom sídle WMO, ktorá sa bude konať až do štvrtka, je vôbec prvou medzinárodnou konferenciou venovanou špeciálne vplyvu klimatických zmien na ľadovce a snehovú pokrývku na horách.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )