Foto: unsplash

V Alpách vydali topiace sa ľadovce desivé tajomstvo.

V ľadovcoch sa ukrýva množstvo vecí, o ktorých je lepšie nevedieť. Ľadovce vo švajčiarskych Alpách vydali desivé tajomstvo. Podarilo sa v nich nájsť ľudské pozostatky, ale aj ostatky z havárie lietadla z roku 1968.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podarilo sa nájsť pozostatky dvoch ľudí

Následkom stúpajúcich teplôt sa aj ľadovce vo švajčiarskych Alpách topia čoraz rýchlejšie. Ako informuje portál The Guardian, aj vďaka tomu sa turistom podarilo objaviť dve mŕtvoly, ale aj ostatky z havárie lietadla, ktorej došlo ešte v roku 1968. Dvaja francúzski alpinisti našli ľudské kosti počas výstupu na ľadovec Chessjen. Ešte v ten istý deň úrady pozostatky previezli helikoptérou na ďalšie skúmanie.

Foto: unsplash

Kosti sa podarilo objaviť neďaleko starého chodníka, ktorý nebol používaný takmer 10 rokov. Pravdepodobne sa ich podarilo nájsť len vďaka tomu, že sa alpinisti orientovali podľa starej mapy. Na základe stavu kostí sa odhaduje, že osoba, ktorej patrili, zomrela niekedy v roku 1970 až 1980.

Týždeň predtým sa podarilo nájsť ďalšiu kostru, tentoraz neďaleko rezortu Zermatt. V oboch prípadoch sa polícia vyjadrila, že už prebieha DNA analýza, potrvá však niekoľko dní, kým sa podarí zistiť, komu pozostatky patrili.

Lietadlo sa našlo po 54 rokoch

Polícia v alpskom regióne registruje od roku 1925 približne 300 nezvestných osôb. Medzi nezvestnými je aj milionár Karl-Erivan Haub. Haub bol v roku 2021 prehlásený za mŕtveho a je možné, že jedno z objavených tiel patrí práve jemu. Jeden z alpinistov, ktorý telo objavil, sa však vyjadril, že oblečenie na kostre malo neónové farby. Také sa nosilo skôr v období 80. rokov. Telo bolo mumifikované, bolo mierne poškodené, no inak sa zachovalo vo veľmi dobrom stave.

Nezvestný Karl-Erivan Haub Foto: Profimedia

Turisti, ktorí objavili lietadlo, si zas mysleli, že sa pozerajú na dva pohodené batohy. Až pri bližšom preskúmaní sa ukázalo, že sú to úlomky lietadla Piper Cherokee, ktoré v oblasti havarovalo 30. júna 1968. Na palube boli učiteľ, lekár a jeho syn zo Zürichu. Tesne po havárii sa podarilo nájsť ich telá, lietadlo sa však podarilo objaviť až teraz.

Kvôli vysokým teplotám, ktoré sa miestami šplhajú až k 30 °C, úrady už vydali varovanie, aby turisti na ľadovce nešli.