Foto: Pixabay.com

Neznámi páchatelia natreli v noci nadnes červenou farbou jeden z najznámejších symbolov dánskej metropoly Kodaň - sochu Malej morskej víly.

Podľa dánskej polície a miestnych médií ide pravdepodobne o súčasť boja proti lovu veľrýb na dánskych Faerských ostrovoch, ktoré majú vlastnú vnútornú samosprávu.

Vedľa sochy bol totiž sprejom nastriekaný nápis: „Dánsko, chráň veľryby Faerských ostrov,“ ktorý pravdepodobne odkazuje na lov delfínov guľatohlavých, ktorý sa tam každoročne koná.

Sochu Malej morskej víly – na skale sediacu, 1,25 metra vysokú bronzovú skulptúru z dielne dánskeho výtvarného umelca Edvarda Eriksena – slávnostne umiestnili z iniciatívy vtedajšieho majiteľa pivovaru Carlsberg Carla Jacobsena v zátoke kodanského prístavu v roku 1913.

Dielo, ktorého vznik inšpirovala rovnomenná rozprávka Hansa Christiana Andersena, presnejšie balet na jej motívy, sa v minulosti stalo terčom viacerých útokov vandalov a extrémistov, ktorí ju neváhali poliať farbou, odraziť jej hlavu a ruku, či obliecť ju do burky.

Pozri aj: Tak toto sme ešte nevideli: Had vyvrátil živého hada a ten nechápal, čo sa deje

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)