Foto: Unsplash

Spojené kráľovstvo láme rekordy.

Na generáciu elektrickej energie totiž už viac ako 100 hodín nevyužíva uhlie. Tento míľnik zlomil predošlý rekord, ktorý sa odohral počas Veľkonočných sviatkov a predstavoval 90 hodín bez uhlia. Podľa britského Independentu je toto najdlhšie obdobie bez uhlia, odkedy bola v Londýne otvorená prvá stanica pre tento účel v roku 1882.

Riaditeľ spoločnosti National Grid, Duncan Burt, označil už predošlý rekord za skutočne veľkú udalosť. Pálenie uhlia je totiž jedna z najväčších príčin klimatických zmien. V snahe zbaviť sa skleníkových plynov, chce Británia úplne eliminovať využitie uhlia. Chce aby sa tak stalo do roku 2025. Predposledný rekord, ktorým sa mohla Británia pochváliť padol minulý rok v apríli a predstavoval 76 hodín a 10 minút bez pálenia uhlia.

Uhlia v priemysle ubúda

Rok predtým, bol historicky prvý deň od 19. storočia, kedy fungovala Británia neprestajne celý deň bez uhlia. Minulý rok bolo uhlie len 10 percentnou súčasťou energetického mixu Veľkej Británie. Toto číslo by malo byť pre rok 2019 opäť o čosi nižšie. Experti však varujú, že uhlie je nahrádzané plynom, ktorý je tiež fosílne palivo. Zamerať sa preto treba na obnoviteľné zdroje.

Unsplash

Tento rok už prešlo 1 000 hodín, kedy Británia absolútne nepotrebovala uhlie a tento rekord sa má posunúť aj na konci roku 2019. Vyzerá to tak, že Spojené kráľovstvo je na dobrej ceste, no čaká ho ešte veľa úsilia, kým do roku 2050 zrazí skleníkové plyny o sľúbených 80%.

unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )