Foto: Neanderthal-Museum, Mettmann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Niektorým je síce do smiechu, no nepochybne ide o zaujímavý výskum.

Ak vám niekedy vŕtala v hlave otázka, ako len mohol znieť hlas neandertálcov, táto rekonštrukcia vám to ukáže. Upozorňujeme, že pravdepodobne zostanete zaskočení. Na nahrávku pochádzajúcu z dokumentu BBC s názvom Neanderthal: The Rebirth upozornil portál LAD Bible a ľudí okrem iného aj poriadne zabavila. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vokálna expertka Patsy Rodenburg sa snaží prostredníctvom muža menom Elliot vo vystrihnutej ukážke zrekonštruovať hlas neandertálca do čo najidentickejšej možnej podoby. Vychádzala pri tom zo stavby jeho tela.

Ak by ste čakali, že neandertálci hovorili nízkym a hrubým hlasom, asi vás čaká poriadny šok. Poďme ale pekne po poriadku.

Vysoký a uškriekaný hlas

Najprv Elliotovi hovorí, aby vysoko položeným hlasom napočítal do tri. Ďalej ho požiadala, aby to zopakoval, ale viac nosom. Potom mu chytila ruku a Elliot skúsil tento zvuk zopakovať ešte hlasnejšie.

Ako vysvetľuje BBC pod ukážkou, video pochádza z obdobia výskumu vôbec prvej objavenej kostry neandertálca, prostredníctvom ktorej dokážu odborníci zistiť aj takú zaujímavú vec, akou je hlas. Alebo sa jeho podobe aspoň priblížiť.

Foto: Flickr.com (Paul Hudson)

Diváci sa bavia na niečom inom

Ľudí, ktorí video videli, ale okrem rekonštrukcie hlasu neandertálcov prekvapilo a pobavilo aj niečo iné. V komentároch sa jasne zameriavajú na vážnosť, akou Elliot spolupracuje.

„Ten chlapík vyzerá tak vážne, že je jeho hlas ešte smiešnejší,“ napísal jeden z divákov. „Elliot v ten deň odišiel domov ako niekto iný. Okúsil, aké je to byť neandertálcom,“ uviedol ďalší.

Nechýbala však ani reakcia, podľa ktorej si Elliot zaslúži skutočný rešpekt, pretože stál pri tíme. Iní zas vysvetľovali, že to, ako narába s hlasom, je jeho prácou, a preto na tom nie je nič vtipné.