thevintagenews.com

Všetci poznajú tajomné sochy hláv na Veľkonočnom ostrove. Podľa legiend ide o bývalých vodcov kmeňa Rapa Nui, ktorý dodnes obýva ostrov. Skúmanie týchto sôch prinieslo prekvapivé závery.

Obrovské, takmer štvormetrové busty sôch sú rozmiestnené na viacerých miestach po ostrove. Podľa domácich symbolizujú duchov zosnulých vodcov kmeňa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zistilo sa, že sochy, miestnymi nazývané Moai, boli vytesané do sopečného kameňa približne v rokoch 1100 až 1500 nášho letopočtu. Sochári zvlhčovali sopečný kameň vodou, aby sa s ním ľahšie pracovalo. Tímu šiestich sochárov trvala práca na soche asi jeden rok a každá zo sôch váži približne 18 ton. Tieto gigantické sochy boli prenášané a následne zdvíhané miestnymi obyvateľmi.

newsroom.ucla.edu

Európski pozorovatelia začali sochy skúmať v roku 1722 a v roku 1914 sa zistilo, že sochy majú pod zemou telo, ktoré pokračuje hlbšie v zemi. To spôsobili časté a intenzívne zosuvy pôdy, ktoré má na svedomí sopečná činnosť ostrova.

Archeologička Anne Van Tilburg začala v roku 1998 výskum, s ktorým jej pomáhali obyvatelia ostrova. Cieľom tohto výskumu bolo zdokumentovať všetky sochy na ostrove. Keď uverejnila prvé fotografie odhalených sôch na internete, stránka školy, na ktorej boli fotky uverejnené, spadla kvôli preťaženiu, keďže väčšina fotografií v knihách a na internete zachytávala sochy iba ako busty trčiace zo zeme.

newsroom.ucla.edu

Ako ostrovania presúvali a zdvíhali sochy do výšky je stále záhadou. Archeologička Anne sa v roku 1998 pokúsila o rekonštrukciu prepravy takejto sochy. 60 mužov ťahalo sane s replikou sochy a presunuli ju o sto metrov. Dalo by sa predpokladať, že toto bola preferovaná metóda presunu sôch. Ostrovania s touto metódou ale nesúhlasia a tvrdia, že sochy samé prišli na svoje miesto. To je síce ťažko uveriteľná alternatíva, ale určite je zaujímavá pre turistov.

newsroom.ucla.edu

Isté je, že ostrovania stále nestratili rešpekt pred obrovskými sochami, ktoré ich predchodcovia zanechali. Minimálne sa vďaka týmto sochám stal Veľkonočný ostrov známou turistickou atrakciou.

Pozri aj: Sú vysoké 180 cm a dlhé 6 metrov. Tieto tajomné tunely v Južnej Amerike nevytvoril človek, boli vykopané prehistorickým tvorom

interez.sk (Martin Majdák) thevintagenews.com