Foto: TASR - Jakub Kotian

Slovensko by mohlo poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu spolu s Poľskom.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď to potvrdil vo štvrtok s tým, že rozhodnutie o poskytnutí lietadiel ešte nebolo urobené, keďže ho musí spraviť vláda alebo parlament. Podľa TASR tiež avizoval novú ponuku náhrady za migy, ktorá podľa neho niekoľkonásobne prevyšuje hodnotu stíhačiek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je to správne, stíhačky vedia zachraňovať životy

Mám oficiálnu informáciu a potvrdil to aj poľský prezident vo svojom vyjadrení pre CNN, že oni sú pripravení takýmto spôsobom konať. Je to správne, lebo si uvedomujú, že migy vedia zachraňovať ľudské životy a nám sú už naozaj zbytočné. Rozhodnuté to nie je, lebo na to treba urobiť rozhodnutie či už vlády, alebo národnej rady, o tom sa teraz rokuje,“ uviedol Naď.

Šéf rezortu by uvítal, aby sa v Ústave SR jasne stanovilo, kto má aké právomoci v prípade dočasne poverenej vlády. Nemyslí si, že o záležitostiach, ako je darovanie stíhačiek, by mala rozhodovať prezidentka. „Ak by to malo byť stanovené, tak by to rozhodnutie malo ísť na vládu,“ vyhlásil s tým, že by išlo podľa neho o najsprávnejšie a najjednoduchšie riešenie.

Naď odmieta politikárčenie

Naď zároveň vyzval, aby sa rozhodnutie o migoch už prijalo, odmieta politikárčenie. Ako pripomenul, migy môžu na Ukrajine zachraňovať životy a Slovensko ich viac nepotrebuje.

Najnovšie články