Youtube.com (Arolla Film)

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť.

Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa, existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď.

Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa dokonca šplhajú do korún majestátnych stromov.

Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.

***Nasnímali medvede ako nikdy predtým***Druhá časť trilógie o tatranskej prírode pod názvom Nesmrteľný les dvojice ekológov Baláž – Kaliský vznikla v koprodukcii RTVS. Fascinujúce zábery, ktoré nakrúcali tvorcovia pod Kriváňom tri roky, približujú symbiózu tatranského limbového pralesa a najväčšej šelmy v našej prírode – medveďa hnedého. Ivana Ratkovska

Geplaatst door Správy RTVS op maandag 1 mei 2017

Film vznikol v koprodukcii s RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska a spoločnosťou Doclights. Premietať sa bude aj 11. mája 2017 v SK Vajnorská v dvoch termínoch: 17:30 a 20:00. Po oboch premietaniach bude diskusia s tvorcami.

Pozri aj: Úspech, aký sa len tak nevidí. NASA zaradila fotografiu Slováka z Chopku medzi najkrajšie astronomické zábery

Cestounecestou.sk
Uložiť článok

Najnovšie články