pixabay.com

branči / / News
Elektromobily má v Česku len pár nadšencov. Dôvodom je fakt, že sú príliš drahé a nepraktické. Česká vláda by to chcela zmeniť, a tak pripravuje stimuly.

Ešte tento rok chce prvýkrát v histórii prispieť ľuďom na kúpu elektromobilov. A sumou vyše 1 miliarda Kč (37,01 milióna eur) chce podporiť výstavbu rýchlonabíjacích staníc.

Premiér Bohuslav Sobotka koncom minulého týždňa v Mladej Boleslavi na stretnutí so zástupcami automobiliek a členov vlády potvrdil záujem štátu podporiť rozvoj elektromobility. „Technologické zmeny postupujú veľmi rýchlo a musíme na ne reagovať,“ povedal Sobotka.

Jedným z plánov vlády je vytvorenie siete viac než 1200 rýchlonabíjacích staníc po celej krajine. Ministerstvo dopravy má na ne pripravenú približne 1 miliardu Kč. Podľa ministra dopravy Dana Ťoka by mali vznikať aj na miestach, kde nie je príliš hustá premávka, aby vodiči elektromobilov mali istotu, že neuviaznu niekde bez prúdu.

Ďalším impulzom by pre vodičov mali byť dotácie na nákup elektromobilov. „Rozdiel v obstarávacích cenách áut s konvenčnými a elektrickými motormi je stále vysoký,“ pripustil minister životného prostredia Richard Brabec. Verí, že vypísanie programu pre občanov je reálne ešte v tomto volebnom období, teda do októbra či do konca roka. „Použili by sme na to peniaze z národných zdrojov, teda najmä tie, ktoré máme v Štátnom fonde životného prostredia,“ povedal Brabec.

Koľko by ľudia mohli dostať, to zatiaľ uviesť nechcel. Páči sa mu ale nemecký model, kde elektroauto dotujú sumou 4000 eur. Polovicou tejto sumy však prispievajú automobilky. „Podmienkou takéhoto programu pre občanov je zapojenie automobiliek, ktoré musia znižovať emisie,“ dodal Brabec, ktorý elektromobil používa podľa svojich slov najmä na cesty po Prahe.

Pozri aj: Český Lidl definitívne končí s plastovými igelitkami. Už za 14 dní ich nenájdete ani v jednej z 233 predajní

TASR
0
Komentovať (0)