foto: Bradley Jackson#128939/Flickr Vision

Známy útvar vo vrcholovej časti Mount Everestu, najvyššej hory sveta, už neexistuje.

Hillaryho výšvih, pomenovaný po prvom pokoriteľovi tejto hory Edmundovi Hillarym z Nového Zélandu, sa podľa všetkého zosunul v dôsledku ničivého zemetrasenia, ktoré v roku 2015 postihlo Nepál. Ako v nedeľu informovala spravodajská stanica BBC, dosiahnutie tohto „tretieho pólu Zeme“ bude podľa tvrdenia horolezcov odteraz ešte náročnejšie.

Hillaryho výšvih, takmer zvislý 12-metrový útvar na juhovýchodnom hrebeni Everestu, predstavoval poslednú prekážku na ceste na vrchol s nadmorskou výškou 8848 metrov.

Britský horolezec Tim Mosedale potvrdil správy o zániku Hillaryho výšvihu po tom, ako 16. mája dosiahol vrchol tejto hory. „Výšvih je spätý s históriu Everestu. Je veľká škoda, že ho už niet,“ uviedol Mosedale pre BBC s tým, že ide o „koniec jednej éry“. Zánik pritom pripisuje rozsiahlemu zemetraseniu v Nepále z roku 2015.

Zmena tvaru Hillaryho výšvihu bola po prvý raz zachytená na fotografiách Americkej himalájskej nadácie (AHF), pre snehovú pokrývku sa však nedalo s určitosťou povedať, či došlo k zrúteniu masívu. Tohto roku, keď je v danej časti Mount Everestu menej snehu, sa na aktuálnych fotografiách zánik známeho úseku potvrdil.

Edmund Hillary – spolu s nepálskym šerpom Tenzingom Norgayom – dobyl v roku 1953 Mount Everest ako prvý človek na svete. V nedeľu zahynuli na Mount Evereste štyria horolezci vrátane Slováka Vladimíra Štrbu.

Pozri aj: Táto banka má ochrániť celé ľudstvo pred katastrofou. Dnes je jej obsah v ohrození kvôli rapídnym zmenám počasia

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články