IFL Science, Dag Terje Filip Endresen/ Wikimedia Commons

brooklynskyfrajer / / News
Svalbardské Globálne Úložisko Semien sa podobá na pevnosť vystrihnutú zo sci-fi od Ridelyho Scotta. Je však realitou a chráni nás pred vyhynutím v prípade katastrofy. Teraz je však čas kedy potrebuje našu pomocnú ruku.

Severská Génová Banka, známa pod skratkou NGB, uchovávala od roku 1984 semiačka a iné genetické zdroje v opustenej uhoľnej bani v Svalbarde. Celý projekt financovala Nórska vláda, čiastkou 5 miliónov eur. Táto pevnosť, ktorá slúži na uchovanie zdrojov potrebných k znovuzrodeniu planéty v prípade katastrofy, bola postavená ako nedobytná. Podľahla však sile prírody, konkrétnejšie teplotným rekordom v tejto oblasti. To viedlo k vysokému topeniu okolitého ľadu a hustému dažďu.

svalbard3-1920x1200

Aj napriek tomu, že je táto „životná poistka“ pochovaná hlboko v zamrznutej pieskovcovej hore na arktickom Svalbradskom súostroví, roztopený ľad a sneh zasiahli vstup do tejto pevnosti a následne zmrzli. Našťastie žiadne semiačka neboli poškodené. Táto udalosť každopádne vyvolala veľký rozruch v komunite zaoberajúcej sa ochranou banky, ktorá by mala byť záchranou v prípade enviromentálnej pohotovosti.

„Ani nás nenapadol scenár tak extrémneho počasia. Táto banka sa mala spravovať sama, bez pomoci ľudí, no teraz ju musíme sledovať 24 hodín denne,“ povedal pre The Guardian Åsmund Asdal zo Severského Centra Genetických Zdrojov, ktoré banku v súčasnosti spravuje.

Outside Svalbard Global Seed Vault

Na konci minulého roka sa teploty v Spitsbergene zdvihli o 7°C. Kvôli rapídne sa meniacej klíme a topiacemu sa ľadu, musia operátori tejto banky nájsť nový spôsob ako ochrániť svetovo najväčšie zbierky semien. Zahŕňa to obtiažny proces budovania vodeodolného tunelu naprieč horou a kopania priekop slúžiacich na odklonenie toku vody z roztopeného snehu. V banke už pribudli pumpy, ktoré majú zaistiť, aby v prípade zopakovania podobnej situácie ostali semiačka aj naďalej v bezpečí. V tejto chvíli robia operátori všetko preto, aby banku ochránili.

Svalbard Global Seed Vault Tunnel

„Mala odolať večnosti…“ dodal Åsmund Asdal, pri snahe zdôrazniť závažnosť tejto situácie.

Pozri aj: Sednaya: Najdesivejšie väzenie planéty prezývané aj ľudský bitúnok. Umučili a popravili tu už 13 000 ľudí

interez.sk (Ľuboš Belko), iflscience.com, en.wikipedia.org
0
Komentovať (0)