foto: Unsplash

Výnimočné vlny tepla zažila Európa vo februári, v júni a v júli, uvádza správa Európsky stav klímy v roku 2019, o ktorej v stredu napísal britský denník The Guardian.

Správa upozorňuje, že zatiaľ čo stredná Európa mala minulé leto problémy s vlnami sucha, v západnej a južnej Európe spadlo koncom roku štyrikrát väčšie množstvo zrážok, ako je normálne.

Minuloročná vlna tepla v Grónsku zase spôsobila rekordnú úroveň roztápania ľadovcov, hoci európska časť Arktídy ako celok bola o niečo chladnejšia než predchádzajúce roky.

Od roku 1997 stratili európske ľadovce v priemere 16 ton vody na štvorcový meter.

Letné teploty boli vlani v niektorých častiach Európy až o štyri stupne Celzia vyššie, ako je normálne. Rekordy prekonávali júnové a júlové teplotné vlny vo Francúzsku a Nemecku.

11 z 12 najteplejších rokov sa vyskytlo za posledné dve desaťročia

Správa ďalej uvádza, že až 11 z 12 najteplejších rokov sa vyskytlo za posledné dve desaťročia. Údaje správy potvrdzujú znepokojivý trend celosvetovej klimatickej zmeny. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že rok 2019 bol druhým najteplejším rokom v histórii meraní na svete. Podľa jej zistení oceány dosiahli minulý rok vôbec najvyššie zaznamenané teploty.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )