foto: Yi Shu Ng

Singapur je podľa Svetového indexu inovácie najinovatívnejšou ázijskou krajinou. Patrí medzi najzelenšie mestá sveta a svojim obyvateľom prináša ďalšiu ekologickú novinku - v tme svietiace chodníky.

Singapur je preslávený svojimi inovatívnymi myšlienkami a znovu posúva hranice nekonečných nápadov o trošku ďalej. V mestskom štáte s počtom 5,5 milióna obyvateľov sa rozhodli otestovať v tme svietiace chodníky, aby zlepšili bezpečnosť chodcov a cyklistov v noci.

Chodník má dĺžku 400 m a dostal pomenovanie Rail Corridor. Nachádza sa medzi ulicami Choa Chu Kang Road a Upper Bukit Timah Road. Inžinieri ho rozdelili na 4 časti s rôznym typom povrchového materiálu: jemný štrk, kombinácia trávy a štrku, porózny betón vo farbách zeminy a prírodný netoxický svetlozelený hlinitan strontnatý. Práve posledný materiál dokáže cez deň absorbovať UV žiarenie, vďaka ktorému potom v noci jemne svieti.

Keďže Singapur chce, aby boli jeho obyvatelia spokojní, dal možnosť ľuďom vyjadriť sa, ktorý z povrchov sa im najviac páči.

Ázijská krajina však nie je jediná, ktorú oslovila myšlienka v tme svietiacich chodníkov. V susednom Poľsku na výstavbu cyklistických chodníkov použili syntetický materiál, ktorý obsahuje luminofory, látky schopné absorbovať energiu žiarenia, uchovávať si ju a následne vyžiariť vo forme svetla.

Azda priekopníkom vo svete svietiacich chodníkov je Mekka cyklistov – Holandsko, kde vznikla vôbec prvá v noci žiariaca cesta, tzv. Starry Night bike lane, ktorá ale využíva technológiu LED.


Pozri aj: Parížania ostali v šoku. Na brehu Seiny sa z ničoho nič objavila vyvrhnutá veľryba

inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)