Foto: 20th Television

Simpsonovci kraľujú obrazovkám už po dobu 30 rokov.

Za tento čas mali len veľmi málo kontroverzných situácií, kedy skutočne čelili veľkej kritike spoločnosti. Aj napriek tomu, že tvorcovia sa radi púšťajú do pikantných tém, samotný seriál z toho väčšinou vyjde takpovediac „v pohode“. Situácia, ktorá nastala pred pár mesiacmi však nemala tak šťastný koniec.

Celý konflikt naštartoval dokument amerického komika s indickým pôvodom Hariho Kondabolu. Dokument niesol názov Problem with Apu a kritizoval postoj tvorcov k tejto postave. Podľa neho ide o rasový stereotyp kvôli Apuovej práci, jeho prízvuku a ďalších príkladov, ktoré dokazujú, že táto postava je rasistická. Ako sa dalo čakať, dokument naštartoval masovú diskusiu.

Keďže sa v súčasnosti nachádzame v dobe politickej korektnosti, obrovské množstvo ľudí sa pridalo na stranu indického producenta. Odpoveď Simpsonovcov prišla s novou epizódou. Lisa v nej adresovala slová priamo do kamery. V stručnosti povedala, že nie je správne sa vzdať niečoho, čo bolo kedysi úplne v poriadku a vtipné len preto, že v súčasnosti to niekto vníma ako urážku.

Táto reakcia niektorých fanúšikov sklamala, no v skutočnosti bola celkom na mieste. Indický komik a autor dokumentu, chcel docieliť pozitívnu zmenu. Tvorcovia Simpsonovcov mali dve možnosti. Buď postavu Apua prepíšu alebo ho zo seriálu úplne vyradia. Rozhodli sa pre druhú možnosť. S touto informáciou prišiel producent Adi Shankar, ktorý tvrdí, že ju má potvrdenú od niekoľkých zdrojov, ktoré sa podieľajú na vzniku seriálu.

Autor dokumentu, Hari Kondabolu sa na svojom Twitteri vyjadril, že toto nebol výsledok, ktorý sa snažil docieliť. Zároveň uverejnil niekoľko urážlivých a výhražných správ, ktoré mu v dôsledku zrušenia postavy prišli. Tolerancia voči nášmu okoliu je podstatná, avšak je rozdiel medzi pochopením a prehnanou citlivosťou, ktorá v súčasnosti prevláda. A niekedy môže mať skutočne extrémne následky, ktorým sa dalo ľahko predísť, ako aj v tomto prípade.

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)