Pexels

katka / / News
Zdá sa, že vedcom sa podaril prelomový krok. Podľa posledných testov zrejme prišli na to, ako zvrátiť proces starnutia.

Vedecký pokrok naozaj nemá hraníc. Posledným úspechom je liek, ktorý má podľa posledných testov zastaviť starnutie. Liek bol testovaný na starej myši a po užití ju dokázal omladiť, vrátiť jej silu a srsť, dokonca aj funkcie niektorých orgánov.

Tím z Erasmus University Medical Center v Holandsku má v pláne liek vyskúšať aj na ľuďoch v snahe pomôcť liečiť niektoré starecké choroby. Podľa vedcov sú zistenia neopomenuteľné, no stále zostáva viacero otázok, ktoré musia zodpovedať.

Liek funguje na princípe vyplavovania starých buniek v tele, teda tých, ktoré sa prestali deliť. Ich delenie je dôležitá funkcia, ktorá napomáha telu liečiť rany a zastavuje rast nádorov. Zdalo by sa, že tieto staré bunky sú neškodné, no opak je pravdou. Vylučujú chemikálie, ktoré spôsobujú zápaly a majú za následok aj samotné starnutie.

Vedcom sa teda podarilo nájsť spôsob, akým zabiť len tie bunky, ktoré sa už do tejto fázy dostali. Dokázali to tak, že látka im narúša chemickú rovnováhu.

PETER DE KEIZER

„Ľudia mi hovorili, že som blázon a pri prvých troch pokusoch mali pravdu,“ vyjadril sa doktor Peter de Keizer. Pri štvrtom pokuse sa mu podarilo uspieť. Poznatky, publikované v časopise Cell odhalili, že funkcia pečene bola obnovená a zvieratá dokázali zdvojnásobiť vzdialenosť, ktorú zabehli na myšacom kolotoči.

Žiadne znaky vedľajších účinkov nie sú známe, ale ako Keizer podotkol – myši nehovoria. Predpokladá sa, že takýchto účinkov bude minimum alebo žiadne. Vedeli by ste si predstaviť, že by bol podobný liek dostupný aj pre ľudí?

Pozri aj: To, čo sme sa učili o dinosauroch, neplatí. Vedci odhalili nové zistenia o pradávnych jašteroch

interez.sk (katka), bbc.com
0
Komentovať (0)