wikimedia.org

Nové zásadné odhalenia ohľadom dinosaurov menia náš pohľad na ne. Budú sa prepisovať učebnice?

Dinosaury obývali našu planétu počas geologickej éry nazvanej druhohory. Tieto živočíchy vládli svetu vyše 130 miliónov rokov a počas tejto éry aj oni prechádzali viacerými vývojovými štádiami. Nové poznatky archeológov a odborníkov na dinosaury teraz ukazujú, že rozdiely medzi jednotlivými dinosaurami boli ešte väčšie, ako sme si doteraz mysleli. Navyše, na Zemi sa nachádzali oveľa skôr, ako sa doteraz uvádzalo. 

Rodokmeň, či strom života dinosaurov, bol doteraz rozdelený na dve hlavné podskupiny. Toto rozdelenie je staré 100 rokov, no ukazuje sa, že nastal čas ho aktualizovať. Prvá podskupina sú plazopanvové dinosaury (Saurischia) , kde patria všetky mäsožravé dinosaury, ako známy Tyrannosaurus rex, či Velociraptor. Do tejto kategórie patria tiež veľké bylinožravce ako napríklad Brontosaurus, či Brachiosaurus. Druhou podskupinou sú  vtákopanvové dinosaury (Ornithischia), kam patrili napríklad obrnené bylinožravce ako Triceratops, Stegosaurus. alebo tiež Iguanodon.

Pixabay

Vedci z Cambridgeskej univerzity toto rozdelenie označili za nepresné. Podľa nich majú teropódy, ako napríklad Tyrranosaurus oveľa bližšie k vtákopanvovým dinosaurom, a tak im po novom, vytvorili novú skupinu s názvom Ornithoscelida. V podskupine plazopanvových dinosaurov následne na to, vytvorili zvláštnu kategóriu dvojnohých mäsožravých dinosaurov.

V štúdii vedci prišli aj s ďalším novým a prevratným zistením. Prvý výskyt dinosaurov posunuli o 10 miliónov rokov skôr, ako bolo doteraz uvádzané. Dinosaury sa teda údajne na Zemi objavili už pred 247 miliónmi rokov a to najmä na severnej pologuli.

Pixabay

„Tento objav bol pre nás šokom, lebo odporoval všetkému, čo sme doteraz o dinosauroch vedeli“, povedal  Matthew Baron z Cambridgeskej univerzity.

Pozri aj: Skutočný jurský park. Vedci chcú do dvoch rokov oživiť mamuty

interez.sk (mmm), independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články