pixabay.com

Bratislavskí mestskí poslanci dnes schválili absolútny zákaz umiestnenia herní na celom území hlavného mesta. Herne sa tak už po vypršaní licencií nebudú môcť naďalej nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. Výnimkou je stávkovanie, ktoré je vyňaté zo zákona.

Z 30 prítomných poslancov hlasovalo 27 za zákaz hazardu, dvaja nehlasovali a jeden poslanec sa zdržal. Absolútny zákaz hazardu pritom poslanci vo februári neschválili. Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní na celom území Bratislavy nadobudne účinnosť začiatkom mája.

Mesto vo februári i v marci navrhovalo absolútny zákaz umiestnenia herní na území Bratislavy. Herne nechcelo ani tam, kde to v súčasnosti povoľuje novela zákona o hazardných hrách. O hazarde prebiehala v Bratislave niekoľko mesiacov dlhá diskusia medzi magistrátom, mestskými poslancami, prevádzkovateľmi hazardných hier i aktivistami bojujúcimi za zastavenie hazardu.

Mestské zastupiteľstvo dnes o zákaze rokovalo od rána. Zaznievali názory za celoplošný zákaz hazardu alebo za jeho veľmi prísnu reguláciu a ponechanie ho iba v hoteloch, penziónoch či obchodoch. Taktiež, že pre absolútny zákaz hazardu môže mesto prísť z rozpočtu o približne tri milióny eur ročne. Niektorí poslanci mali pochybnosti, či sa dá o jednom a tom istom nariadení rozhodovať dvakrát po sebe. Mestské zastupiteľstvo bolo opäť názorovo rozdelené medzi poslancov podporujúcich celoplošný zákaz herní a tých, ktorí boli za prísnu reguláciu hazardu. Niektorí poslanci na protest pred hlasovaním o tomto nariadení odišli z rokovacej sály.

Návrh celoplošného zákazu herní vychádza z petície za zákaz hazardu v Bratislave, ktorú spustil v máji 2015 primátor hlavného mesta a starostovia bratislavských mestských častí. Organizátori petície poukázali na to, že hazard v Bratislave presiahol únosnú mieru. Ako uviedli, v meste je 232 herní, 588 výherných prístrojov a 2177 videoherných automatov. Oproti tomu sa tu nachádza zhruba 219 lekární. Petíciu, ktorú podporilo celkovo 136.139 obyvateľov, odovzdali následne v júni 2016 do podateľne magistrátu. V januári tohto roka primátor Ivo Nesrovnal informoval o ukončení kontroly podpisov. Tá preukázala, že platných je 98.118 podpisov.

Asociácia zábavy a hier a Asociácia prevádzkovateľov videohier túto petíciu od začiatku spochybňovali a vopred avizovali, že ak poslanci nariadenie schvália, obrátia sa na súd.

Pozri aj: Monika rieší kontroverzný no ekologický spôsob pochovávania mŕtvych. Namiesto klasického pohrebu sa môžete dať pochovať ku koreňom stromov

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články