Foto: Screen: Youtube (Barcroft Animals)

Neuveriteľný príbeh mal šťastný koniec.

V histórii evidujeme len dva prípady, kedy človeka zhltla veľryba. Jedným z nich je Jonáš, syn Amittaiho a druhý je Pinocchiov otec, Geppetto. Keďže obidva tieto prípady môžeme veľmi ľahko spochybniť, ostáva nám len uznať, že fotograf Rainer Schimpf je prvým človekom, ktorému sa niečo podobné stalo/podarilo. A snáď aj posledným.

Niečo takéto je totiž veľmi nepravdepodobné. Fotograf Rainer Schimpf, ktorý má s prácou v oceáne viac než bohaté skúsenosti, sa ocitol v situácii, po ktorej žiadny rozumný človek netúži. „Snažil som sa odfotiť žraloka, keď sa blížil k húfu rýb,“ hovorí Rainer vo videu pre Barcroft Animals, s absolútnym pokojom a úsmevom na tvári.

Daň za perfektný záber

Je to jedno z najúžasnejších prírodných divadiel. Sardinkový beh je každoročne opakujúci sa jav, kedy miliardy sardiniek cestujú k pobrežiu Južnej Afriky. V tomto čase sa v ich okolí stretávajú tučniaky, tulene, delfíny, veľryby a žraloky. Každý si chce zahryznúť. Je to jedna z najväčších migračných udalostí na južnej hemisfére. Práve jej dokumentácia sa takmer stala Rainerovi  takmer osudnou.

Ešte úžasnejšie divadlo sa totiž odohralo pred očami Rainerovho kolegu. Ten mal to šťastie, že v čase incidentu držal v ruke kameru a podarilo sa mu vytvoriť skutočne unikátny záznam. Môžeme na ňom detailne vidieť, ako vyzeral moment, kedy veľryba, konkrétne Brydeov vráskavec, nabrala potápajúceho sa fotografa do svojich monštruóznych úst

Zachoval si chladnú hlavu

Päťdesiatročný fotograf toho veľa nemohol spraviť, aby sa tejto situácii vyhol, keďže veľryba sa zjavila za jeho chrbtom znenazdajky. Keď toto zviera, ktoré bežne dosahuje dĺžku okolo 15 metrov, otvorí svoje obrovské ústa, vlezie mu do nich všetko, čo mu príde do cesty. Ako sa zdá, tak vrátane potápačov. Rainer však nemal veľa času na to, aby sa mohol oddávať strachu. Jeho šťastím bol fakt, že cez hrdlo by sa nikdy nedostal, keďže jeho priestor sa rovná veľkosti basketballovej lopty.

Jediné čo mohol v danom momente urobiť, bolo zachovať si chladnú hlavu, zadržať dych a dúfať, že sa ho veľryba nepokúsi zhltnúť. Nežný obor aj potápač však obaja vedeli, že je priveľký na to, aby prešiel jej hrdlom. A veľryba si tiež veľmi rýchlo uvedomila, že má v ústach niečo, čo tam nepatrí. Rainer vo videu pre Barcroft Animals tiež spomenul, že počas fotografovania mal odrazu pred očami tmu a cítil tlak v oblasti svojho pása.

Vráskavec, ktorý sa zrejme domnieval, že nechtiac nabral do úst delfína, potápača vypľul a odplával. Celá dráma tak trvala sotva tri sekundy. Ak vás zaujíma aj to, ako sa Rainer dostával cez svoju traumu, tak vám veľa informácii poskytnúť nemôžeme. Keď sa totiž uistil, že jeho kolega má všetko na videu, už po pár minútach sa pobral späť do vody. Vráskavec tak dokázal, že je skutočne nežným obrom, za ktorého ho ľudia majú.

Keby to bol žralok, prehryzol by ma na polovicu,“ povedal Reiner pre 9News. „Je to dosť dobrý príbeh… vypľula ma veľryba.

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)