Foto: Per-Ola Norman [Public domain], via Wikimedia Commons

Oceán je plný tvorov, ktorých vzhľad či správanie, často presahujú naše chápanie.

Jedným z nich je aj mesačník, ktorý má niekoľko poddruhov a hlavne veľmi zvláštny tvar. V skutočnosti však vôbec nie je tak nezvyčajný, ako sa môže zdať laikovi na prvý pohľad. Ryba vážiaca takmer 300 kilogramov s dĺžkou dvoch metrov sa zjavila na pláži v Kalifornii. Zamestnanci rezervácie v Santa Barbare, kde sa ryba zjavila, zverejnili jej fotografie na sociálnych sieťach.

Tu ju označili za mesačníka svietivého, čo by znamenalo, že na jeho prítomnosti by nebolo nič zvláštne. Až po čase sa zistilo, že to bol v skutočnosti mesačník ukrytý. Ten bol ako samostatný poddruh identifikovaný len v roku 2017 a bežne sa nachádza v okolí Nového Zélandu a v Oceánii. Okrem jednej náhodnej situácie z roku 1889 v Holandsku, bol doposiaľ tento druh mesačníka zaznamenaný iba v južnej hemisfére.

To, že sa mesačník ukrytý odrazu zjavil v Kalifornii je skutočne vzrušujúce,“ hovorí Marianne Nyegaard, výskumníčka z Auckland War Memorial Museum, ktorá sa pričinila o objavenie a rozoznanie tohto druhu. Kalifornia je tak najsevernejším miesto, kde sa táto ryba zjavila od zmieňovaného prípadu spred 130 rokov. Mesačníka ukrytého je možné bežne pozorovať v okolí Nového Zélandu, Austrálie, Čile alebo Peru.

Spoznať rozdiely medzi jednotlivými druhmi mesačníka je však veľmi náročné. Aj preto trvalo tak dlho, kým sa mesačník ukrytý dočkal svojho rozpoznania v učebniciach. „Najprv som bola veľmi skeptická,“ dodáva Marianne. Až potom, čo požiadala zamestnancov rezervácie v Santa Barbare, aby vytvorili fotografie jednotlivých častí tela, ktoré druhy odlišujú, bola schopná tomuto úkazu uveriť.

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa táto ryba nachádza minimálne 6 800 kilometrov od domova, no je viac tiež pravdepodobné, že sa len stratila. Tiež však nie je vylúčené, že v morskom chaose, ktorý vôbec nie je nezvyčajný, zohrávajú podstatnú úlohu klimatické zmeny.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy