Foto: Fourtune festival

Keď sa spojí láska k hudbe s chuťou pomôcť iným, nemôže z toho vzniknúť nič zlé.

Partiu mladých ľudí z Banskej Štiavnice spojila hudba už dávno a v júli tohto roka svoju vášeň pretavia do niekoľkodňového multižánrového festivalu FOURTUNE, výťažok z neho poputuje na chod Občianskeho združenia Margarétka. Viac o festivale nám porozprávali Mikuláš Ivanič a Matúš Kaník, hlavní organizátori FourTune festivalu.

Začneme tak zoširoka. Čo pre vás znamená kultúra a hudba?

Hudba a kultúra všeobecne sú únikom z reality, rozptýlením. Je veľmi zaujímavé sledovať rôznorodosť kultúry, každý človek má rád iný hudobný žáner, knihu, film. A zo všetkého si odnesie nejakú emóciu, z ktorej potom ťaží pri každodenných povinnostiach. My osobne si život bez hudby a kultúry nevieme predstaviť, pretože kŕmia a tešia dušu.

Kedy vznikla myšlienka zorganizovať letný festival s dobročinným rozmerom?

Nápad zorganizovať festival, ktorý spojí hudbu s pomocou iným, sa zrodil už pred niekoľkými rokmi. A s radosťou môžeme konštatovať, že po mesiacoch príprav a plánovania sme takmer vo finále našej snahy – prvý ročník multižánrového Open Air Festivalu Fourtune sa uskutoční 20. – 23. júla 2017 v krásnom prostredí rekreačného areálu Drienok (kemp medzi Turčianskymi Teplicami a Martinom). Viac než 120 európskych DJov z oblasti elektronickej hudby prisľúbilo svoju účasť bez nároku na honorár alebo za minimálnu čiastku, keďže sa hraním živia, čím nám rovnako dávajú priestor na vyzbieranie finančných prostriedkov, ktoré poputujú na chod OZ Margarétka v Banskej Štiavnici. OZ Margarétka prevádzkuje denný stacionár pre telesne a duševne postihnutých a pomáha im viesť plnohodnotný život. Žiaľ, ich podpora od štátu je takmer nulová, preto sme sa rozhodli spojiť našu vášeň, hudbu, s pomocou tomuto OZ.

Festival Fourtune nie je ani zďaleka prvé kultúrne podujatie, ktoré organizujete. Aké akcie už máte ako organizátori za sebou a s akými ohlasmi ste sa stretli?

V posledných rokoch sme usporiadali mnoho akcií, ktoré boli zamerané čisto hudobne alebo na kultúru všeobecne. Okrem sérií elektronicky ladených parties sme podpísaní pod rôznymi jednorázovými výstavami, vernisážami, v Banskej Štiavnici sme minulý rok usporiadali festival svetla Illumination, ktorý sa uskutoční aj tento rok. Začíname s produkciou nového Fourfood festivalu zameraného na streetfood. Myslím si, že môžeme povedať, že máme okolo seba silnú komunitu ľudí, od ktorých sa nám vracia skvelá spätná väzba. Prijímame, samozrejme, aj kritiku, ktorá nás, a teraz to bude znieť ako klišé, ale je to veľká pravda, mnohokrát posunie vpred viac než pochvala, lebo aj vďaka nej dokážeme rásť a zlepšovať sa.

Foto: Fourtunefestival

Elektronická hudba si získava stále viac a viac fanúšikov. Priblížte nám žánrové zastúpenie DJov, ktorí vystúpia na festivale.

Elektronická hudba je v súčasnosti ľahko dostupná a relatívne lacná, z čoho pramení, že je veľmi obľúbená a všadeprítomná. My sme sa v rámci festivalu zamerali na elektroniku preto, lebo k nej máme najbližšie, poznáme DJov a o mnohých môžeme povedať, že sú naši kamaráti. Elektronická hudba má však nekonečne veľa štýlov – od tých pop-komerčných cez house, techno drum and bass a hardcore až po najkomplikovanejšie psycho žánre ako napríklad speedcore alebo breakcore.

Na festivale sa predstaví niekoľko štýlov a žánrov, ktoré budú zastúpené jednotlivými stagemi. Drum and bass a takmer všetky jeho subžánre si budú môcť návštevníci vypočuť na *Othercide + Codered drum and bass stage. Z interpretov, ktorí tu vystúpia, spomeňme Zardonica, Sinister Souls alebo Katharsys.

Hardcore, crossbreed, frenchore a všetko príbuzné sa predstaví na *Ressurection vs. Drumatch Hardstage (The Outside Agency, Innominate, The Sickest Squad a iní). *Quadraton stage prinesie mená ako Heavy Noizes, Warrior či Tlama alebo Boss, a teda pôjde o techno, hardstyle, dubstep, house a ich subžánre. Tento stage bude stáť priamo pri bazéne, sety si budú môcť návštevníci vypočuť priamo z neho. Ambient, chillout a psytrance budú mať priestor v čajovni Shangrila Shantea, tu vystúpia napríklad ERID či Spirit Force. Tekno bude hrať pod taktovkou dvoch tekno soundsystémov – Badtekk a Tekforce 23, ktorí oslávia 8 rokov činnosti.

Z menších klubových parties presedláte na letný 4-dňový festival. Dá sa organizovanie takýchto akcií vôbec porovnať?

S organizovaním open air festivalu máme skúsenosti už z roku 2014, kedy sme organizovali žánrovo podobný typ festivalu, no pod inou značkou. Vtedy sme boli “hodení do vody”, väčšinu vecí sme robili prvýkrát, takže sme sa toho museli aj veľa naučiť. Festival sa konal na ostrove na Hrone pri Revištskom Podzámčí. Komplet celý areál sme vybudovali sami, pretože predtým tam bola doslova džungľa. Aj z tohto dôvodu sme veľmi radi, že sa FourTune festival uskutoční v areáli Drienok, ktorý je plne vybavený a udržiavaný od ubytovania, dostatočného počtu sociálnych zariadení, stravovania až po bazény a možnosti športového vyžitia. V porovnaní s „ostrovom“ je tento areál snom každého promotéra.

Väčší rozdiel je v promovaní samotného podujatia. Naše klubové parties sa nesú prevažne DnB a Core žánrami, zato na festivale Fourtune bude zastúpené kompletné spektrum žánrov elektronickej hudby. To, samozrejme, rozširuje rady ľudí, ktorí sa o tento typ podujatí zaujímajú. Aj vzhľadom na tieto fakty sme kampaň spustili vo väčšom meradle, než sme boli zvyknutí. Naša crew má vďaka rade už uskutočnených parties skvelý tzv. „organický dosah“ na ľudí na sociálnych sieťach, naše príspevky majú veľkú sledovanosť aj bez cielenej platenej reklamy. Avšak funguje to iba pri ľuďoch, s ktorými udržiavame nejaký druh spojenia, takže „tých druhých“ nevieme takto prirodzene zachytiť. Vtedy nastupuje platená reklamná kampaň, ktorú sa snažíme cieliť na tých, ktorí nás zatiaľ nepoznajú, ale možno by chceli.

Festival potrvá od štvrtka do nedele, aký sprievodný program čaká na návštevníkov?

Okrem samotnej hudobnej produkcie sa návštevníci môžu tešiť na čajovňu s chillout zónou, zo športov spomeňme volejbal, šípky, stolný futbal, hekis, frisbee. Budú sa premietať filmy, k dispozícii budú po celú dobu bazény s plavčíkmi, rôzne workshopy a mnoho iných aktivít.

Ak ťa festival zaujal viac informácií o ňom nájdeš tu.

Pozri aj: Supermarket, kde nakúpite zadarmo. V Austrálii sa rozhodli bojovať s plytvaním jedla tým najlepším možným spôsobom

Príbehy
0
Komentovať (0)