Reprofoto: Twitter.com (@colgo), Pixabay.com

Ak vám chýba leto a horúčavy, choďte na výlet do Austrálie.

Austrálske mesto Sydney zažíva najhorúcejšie počasie za posledných 79 rokov, teplota tam v nedeľu vystúpila až na 47,3 stupňa Celzia, informuje spravodajský server stanice BBC.

Vari najväčšiu vlnu horúčav zaznamenali podľa miestneho meteorologického úradu v nedeľu obyvatelia predmestia Penrith, západne od samotného Sydney.

Nedeľné teploty v oblasti boli len o niečo nižšie než v roku 1939, keď sa ortuť teplomerov vyšplhala na takmer vražednú hodnotu 47,8 stupňa.V utorok zaznamenali v Sydney viac ako 4000 úderov blesku. „Je to celkom veľa, obzvlášť pre skoré ranné búrky s bleskami. Nie je to nezvyčajné, len menej obvyklé,“ uviedol meteorológ Jacob Cronje z austrálskej meteorologickej spoločnosti Weatherzone.


Búrky spôsobili v Sydney komplikácie v doprave i omeškanie jedného zo zápasov medzinárodného tenisového turnaja Sydney International. Jednu staršiu ženu zachránili z horiaceho domu, ktorý vzbĺkol zrejme v dôsledku blesku. Dažde však priniesli mestu úľavu od horúceho počasia s extrémne vysokými teplotami, ktoré sa v nedeľu vyšplhali až 47,3 stupňa Celzia a spôsobili, že sa tento deň stal najhorúcejším v Sydney za ostatných 79 rokov.

V dôsledku víkendových horúčav zahynuli v Sydney stovky prevažne mladých netopierov, ktorí vo veľkom vyčerpaní popadali zo stromov. Tisíce ďalších prišli o život v neďalekom meste Campbelltown, kde sa cez víkend vyšplhali teploty na 45 stupňov Celzia, informovala agentúra DPA.

Pozri aj: Na Sahare snežilo tretíkrát po takmer 40 rokoch. Tieto fotografie zasnežených červených dún obleteli svet

TASR

Najnovšie články