Miriam Alster/Flash90

branči / / Veda
Hebrejská univerzita v Jeruzaleme v stredu oznámila, že archeológovia objavili 12. známu jaskyňu, ktorá v minulosti ukrývala zvitky od Mŕtveho mora.

Jaskyňa sa nachádza pri severozápadnom pobreží Mŕtveho mora a hoci sa v nej nenašli žiadne texty, nálezy z nej naznačujú, že tam v  minulosti boli uložené zvitky. V jaskyni sa našli úložné poháre, úlomky z obalového materiálu zvitkov a povrázok použitý na ich zaviazanie.

Podľa vyjadrenia univerzity boli zvitky z jaskyne odcudzené v 50. rokoch 20. storočia.Nález jaskyne ukazuje, že by bol potrebný ďalší prieskum oblasti, aby sa zistilo, či sa v blízkosti nenachádzajú ďalšie jaskyne so zvitkami, povedal expert na zvitky Noam Mizrahi, ktorý sa na súčasnom projekte nepodieľal.

Dvetisícročné biblické zvitky od Mŕtveho mora ponúkajú pohľad na život a náboženstvo v starovekom Jeruzaleme či na zrodenie kresťanstva. Izraelské múzeum v Jeruzaleme ich sprístupnilo na internete.

Pozri aj: Piatkové nebeské divadlo: Zatmenie Mesiaca, hmlovina Orionu a prelet kométy, za objavom ktorej stojí aj Slovenka

TASR


Komentovať (0)