Foto: The Nobel Prize/Twitter

Branislav Blaško / / Série
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2017 získali Jacques Dubochet, Joachim Frank a Richard Henderson "za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie pre určenie štruktúry biomolekúl v roztoku s vysokým rozlíšením". Oznámila to dnes švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.

Dubochet (Švajčiarsko), Frank (USA – pôvodom z Nemecka) a Henderson (Spojené kráľovstvo) získali cenu za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie, ktorá zjednodušuje a zlepšuje zobrazovanie biomolekúl. Táto metóda posunula biochémiu do novej éry, uviedla Kráľovská akadémia vied.

Doteraz v Štokholme oznámili nositeľov Nobelovej ceny v kategóriách fyziológia alebo medicína a fyzika. Verejnosť sa vo štvrtok dozvie meno laureáta prestížnej ceny v kategórii literatúra a v piatok meno nositeľa Nobelovej ceny za mier. Na budúci pondelok bude známy laureát v kategórii ekonómia. Tohtoročné ocenenie v každej z kategórií sprevádza finančná prémia vo výške deviatich miliónov švédskych korún (937.376 eur).

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2016 získali Jean-Pierre Sauvage, James Fraser Stoddard a Bernard L. Feringa za „konštrukciu a syntézu molekulárnych strojov“.

V roku 2015 získala Nobelovu cenu za chémiu trojica vedcov Tomas Lindahl (Švédsko), Paul Modrich (USA) a Aziz Sancar (USA) za objav mechanizmu opráv DNA.

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

Pozri aj: Nobelovu cenu za fyziku získal objav, ku ktorému sa Hawking vyjadril, že ide o prelomový okamih v dejinách vedy

TASR
0
Komentovať (0)