Foto: Twitter (Moryam6)

Cez WhatsApp sa šíri nová digitálna samovražedná hra.

Hra sa až priveľmi ponáša na koncept, ktorým sa uberala aj Modrá Veľryba. Momo je meno účtu, ktoré figuruje na Facebooku a na WhatsAppe. Obrázok, ktorý stránku reprezentuje, je strašidelný už sám o sebe. Ten bol pôvodne výtvorom japonskej umelkyne Midori Hayashi, ktorá však s hrou nemá nič spoločné.

Hra pravdepodobne započala na Facebooku. Mexická policajná jednotka pre vyšetrovanie internetových zločinov, vydala pred touto hrou varovanie na Twitteri: „Všetko začína na Facebooku, kde sú účastníci vyzvaní k tomu, aby komunikovali s neznámym číslom. Niekoľko užívateľov napísalo, že pokiaľ na toto číslo poslali správu, odpoveďou boli agresívne a násilné obrázky, ktoré mnohokrát súviseli s vyhrážaním.

Hra predstavuje nebezpečenstvo, pretože kriminálnici, ktorí za ňou stoja, môžu odcudziť osobné a citlivé informácie o osobe, ktorú neskôr donútia k samovražde. Obrázky taktiež môžu poľahky vyvolať depresie, úzkosti a ďalšie duševné poruchy. Odkedy táto „výzva“ započala, jej autori využili niekoľko rôznych čísiel a jej následky boli zaznamenané v Mexiku, Spojených štátoch, Francúzsku a Nemecku.

Neidentifikovaná osoba, ktorá stojí za hrou, útočí najmä na mladých ľudí. Správy na obete vyslovene útočia a súčasťou „hry“ je prijímať rôzne úlohy. Pokiaľ ich obeť odmietne splniť, príde vyhrážanie. Argentínska polícia spája túto hru so samovraždou 12-ročného dievčatka, ktoré sa obesilo po tom, ako na svoj telefón nahralo video. Jej mobil sa našiel neďaleko a polícia má podozrenie, že k smrti ju niekto dohnal.

Španielska polícia vydala na svojom Twitteri varovanie: „Najlepšie je ignorovať absurdné výzvy, ktoré sa šíria internetom. Nekontaktujte sa s Momo. Ak uvidíte tvár tejto ženy, ide o nebezpečnú hru, ktorá sa šíri medzí tínedžermi na WhatsAppe.

Pozri aj: Preslávila ho Lady Gaga a rekordné tetovania. Zombie boy, Rick Genest, spáchal samovraždu, talentovaného herca našli doma mŕtveho

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články