Foto: návrh Turistickej útulne na Skorušine

Ak je pre vás pobyt v prírode sám o sebe zážitkom, na noc v tejto útulni by ste pravdepodobne tak skoro nezabudli.

Určite budete súhlasiť, ak povieme, že Orava patrí medzi turisticky najobľúbenejšie regióny na Slovensku. Teraz sem môže pribudnúť ďalší skvelý projekt, ktorý ponúkne predovšetkým milovníkom prírody a turistiky nový druh zážitku. Mladí Oravci chcú na Oravu priniesť prvú komunitnú útulňu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na platforme Donio aktuálne beží crowdfundingová kampaň k vybudovaniu turistickej útulne na Skorušine. Za týmto nápadom stoja hrdí Oravci, ktorí už majú za sebou niekoľko úspešných projektov v regióne.

Stoja za netradičnými projektami na Orave

Samuel Kovalik je predsedom občianskeho združenia Lepšia dedinka a Rastislav Ujmiak je jeho spoluzakladateľom. Podarilo sa im už zorganizovať napríklad letné kino či beh brezovickým chotárom a vybudovať lesnú hojdačku alebo samoobslužný bufet uprostred prírody. „Človek si môže vybrať z bufetu sladkosť, či nápoj a zaplatiť nám v hotovosti prostredníctvom pokladnice alebo cez QR kód na účet,“ opísal nám Samuel ich predošlý unikátny projekt.

Autori projektu – Samuel Kovalik, majiteľ mt PROJEKT Marek Turošák, Rastislav Ujmiak

Útulňa, v ktorej zažijete jedinečné prebúdzanie

„V našom občianskom združení tvoríme projekty, ktoré sú netradičné. Prostredníctvom útulne chceme turistom a návštevníkom prírody priniesť jedinečný zážitok – možnosť vyspať sa v oravskej prírode a zažiť jedinečný východ slnka nad Roháčmi,“ priblížil myšlienku vzniku novej útulne Samuel.

„Chápeme, že útulní na Slovensku je mnoho, ale chceme obyvateľom Oravy priniesť tento zážitok priamo tu – na Orave,“ dodal. Turistických útulní na Slovensku možno mnoho je, táto ich však už na prvý pohľad vyčnieva spomedzi ostatných. Predovšetkým svojím originálnym a moderným vzhľadom.

Foto: návrh Turistickej útulne na Skorušine

Dopĺňa ju presklená stena

S nápadom vytvorenia turistickej útulne oslovili architektov mt PROJEKT, ktorí sa jej rozhodli vytvoriť moderný dizajn. Okrem toho však má byť však predovšetkým funkčná. „Objekt je navrhnutý nad terénom, to zabezpečuje, že bude vždy suchý a nikdy sa do neho nedostane voda. Sklon strechy až 65°, skvele odoláva snehu, ktorý sa na nej jednoducho neudrží,“ uvádzajú autori projektu.

Južná strana útulne je presklená a už iba z návrhov je zrejmé, že výhľad, ktorý ponúkne svojim návštevníkom, napríklad priamo z lôžka, bude nezabudnuteľný. Interiér útulne je predelený, horné podlažie slúži pre dvoch a je prístupné rebríkom. Dole sa zas vyspia až piati návštevníci.

Foto: návrh Turistickej útulne na Skorušine

Má byť dostupná zadarmo pre všetkých

„Kapacita útulne je 7 ľudí, takže predpokladáme, že sa sem zmestí jedna väčšia skupina,“ odpovedá Samuel na otázku, či v prípade úspešnosti projektu si v útulni bude môcť na jeden termín rezervovať miesto iba jedna skupina, alebo privíta aj viac ľudí nezávisle od seba.

Útulňa má byť k dispozícii bezplatne. „Najväčšie percento návštevnosti očakávame od turistov a milovníkov prírody, ktorých naša útulňa poteší najviac,“ Samuel však dodáva, že útulňa jednoducho privíta skutočne každého, kto chce načerpať čaro oravskej prírody, bez rozdielu.

Nezabudnuteľný výhľad priamo z útulne

Miestom jej vzniku má byť už spomínaný vrch Skorušina, čo je najvyšší vrch Skorušinských vrchov. Spája viacero turistických chodníkov, čo robí polohu budúcej útulne veľmi atraktívnou. Okrem toho sa nachádza iba na skok od Trstenej. Nadmorská výška vrchu Skorušina je 1314 metrov, a preto sa vám z tohto miesta ponúknu nezabudnuteľné výhľady napríklad na Roháče alebo Oravskú priehradu.

Ak by ste si ich chceli vychutnať priamo z modernej útulne, kde by ste zažili nezabudnuteľné večery alebo napríklad dlhé letné noci, môžete podporiť ambicióznych Oravcov v úspešnom naplnení ich plánu.

Foto: návrh Turistickej útulne na Skorušine

Realizáciu útulne môže podporiť každý

V crowdfundingovej kampani už zdolali tri míľniky. Prvý z nich prekonali už za 24 hodín od spustenia kampane a zahŕňal vytvorenie kompletného projektu útulne. Druhým míľnikom bola suma 3-tisíc eur a tretím 6-tisíc eur. Aktuálne beží štvrtý míľnik, ktorého finále je suma 11-tisíc. Tá môže pokryť 100 % materiálu útulne. Kampaň končí o 12 dní, preto ak by ste tento nápad chceli podporiť, stále máte príležitosť.

Môžete si vybrať zo zaujímavých odmien, ako napríklad certifikát na exkluzívnu noc v útulni, kde by ste spali medzi úplne prvými, alebo ak sa rozhodnete prispieť najvyššou možnou čiastkou, útulňa môže niesť vaše meno. Orava aj Slovensko si projekty ako tento zaslúži, a preto mu držíme palce v dotiahnutí do úspešného konca.

donio.sk