Ostrov Hvar, Chorvátsko Foto: Unsplash

Znepokojenie je zbytočné, keďže 97 % miest na kúpanie v Chorvátsku stále hlási perfektnú kvalitu aj čistotu vody.

Chorvátsko je všeobecne známe pre svoje priezračne čisté more a krásne pláže. Táto skutočnosť však v lete 2022 neplatí na všetkých miestach, keďže za posledné týždne sa začali šíriť správy o baktériách a fekáliách v mori aj na pláži. Najnovšie prichádza sťažnosť z populárnych ostrovov Korčula a Hvar. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Len pred pár týždňami sme písali o nepríjemnom zážitku rodiny z Česka, ktorá si na juhu Makarskej riviéry v mori všimla dlhý pás fekálií a toaletného papiera. Podobný zážitok opísali aj ich rodinní príslušníci, ktorí si „užívali“ more iba o niekoľko kilometrov ďalej.

Zakalené more

Po necelých troch týždňoch od spomínaného incidentu sa objavili ďalšie prípady, ktoré rozhodne nepotešia žiadneho dovolenkára.

„Na pláži pod hradbami na ostrove Korčula bola na základe dvoch nezávislých meraní zaznamenaná kontaminácia mora fekáliami, presnejšie baktériou Escherichia coli a črevného enterokoka,“ cituje vyjadrenie župy CNN Prima.

Foto: Unsplash

Táto baktéria je prvým dôkazom toho, že vo vode a okolí sa nachádzajú fekálie, ktoré boli na ostrove Korčula v posledných dňoch aj viditeľné. Pre ľudský organizmus nie sú tieto baktérie až tak nebezpečné, keďže sa nachádzajú aj v našom organizme ako súčasť tráviaceho traktu. Niektoré ich typy však dokážu spôsobiť malátnosť, horúčky či bolesti žalúdka. Ohrození sú najmä ľudia so slabšou imunitou.

Problémom je kanalizácia

Vzhľadom na problémy a sťažnosti sa začali v oblasti vykonávať odbery a testy zakalenia mora a jeho blízkosti. Zistilo sa, že mestské kanalizácie nahlásili 3. augusta prasknutie potrubia, čo je najskôr hlavnou príčinou objavenia fekálií a odpadu v mori.

Podobné problémy hlásia aj ďalšie chorvátske ostrovy, Iž a Hvar, pričom tamojšie ministerstvo ochrany životného prostredia chytilo problém do vlastných rúk. Vykonali komplexnú prehliadku všetkých miest na kúpanie, pričom až 97 % z nich disponuje vodou tej najvyššej kvality a čistoty.

O ďalšom probléme informoval v priebehu júla ďalší český turista: „Skoro ráno pozdĺž pobrežia v Splite je všetko zakalené. More vyzerá hrozne špinavo a to ma naozaj znepokojuje,“ napísal dovolenkár opierajúci sa o vyššie uvedené video.