Foto: Wikimedia (Paolo Camera, Hippodrome de Deauville-Clairefontaine)

Kôň menom Vicody, ktorý patril džokejovi Josefovi Bartošovi, podľahol zraneniam po tom, ako podcenil náročnú prekážku.

Medzi ochrancami zvierat táto udalosť opäť rozprúdila intenzívnu debatu o tom, či by dostihy mali byť stále akceptovaným športom. Kôň Vicody mal 9 rokov a spadol pri Veľkej Taxisovej priekope. Tá sa nestala miestom smrti prvýkrát. V skutočnosti je Veľká Pardubická jedným z najťažších dostihov v strednej Európe. Bartošovi pritom za takýchto okolností nezahynul prvý kôň.

Situácii predchádzala smrť kobyly Zulejky, ktorá sa odohrala pred štyrmi rokmi. Osudný Taxis bol kedysi hlboký dva metre a široký päť metrov. Než si ho mal však kôň možnosť všimnúť, musel prekonať meter vysokú prekážku. Na naliehanie aktivistov, ktorí vtrhli na preteky v roku 1992, bola jej náročnosť znížená. Stále však ide o veľmi kritické miesto.

Zármutok nad smrťou koňa a pohoršenie nad športom vyjadril aj Miroslav Kalousek, ktorý na svojom Twitteri zdieľal vyjadrenie. „Toto ma vždy hrozne štvalo. Keď v nejakom extrémnom športe človek riskuje svoj život, je to jeho vec. Ale ako k tomu príde nevinné zviera? Prečo je tu zbytočná prekážka, na ktorej hrozí zbytočná smrť?“ píše Kalousek, ktorý je bývalým ministrom financií Českej republiky.

Náročnosť prekážky pochopiteľná nie je. Avšak dôvod prečo sú dostihy stále populárne, je veľmi ľahko zodpovedateľná otázka. Okrem toho, že len tento rok sledovalo Veľkú Pardubickú viac ako 30-tisíc ľudí, cez stávky prešlo niečo vyše troch miliónov korún. Ide však o veľmi krutý biznis, pri ktorom zvieratá nielen umierajú, ale aj trpia.

Wikimedia (Jeff Kubina)

Sú nútené do náročných výkonov, ktoré často vyústia do krvácania do pľúc a zažívajú ťažké bolesti. Nehovoriac o dopingu, pri ktorom nemé tváre taktiež nemajú možnosť povedať nie. Na krutosť tohto športu upozorňovala aj organizácia PETA. Aj napriek tomu, že dostihy sa stretávajú s verejným nesúhlasom, v blízkej budúcnosti určite nehrozí, že by sa začal zvažovať zákaz tohto športu.

noizz.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)