Foto: Wikimedia.org

Naďa Černá / / Série
Niekedy sa stačí pozrieť na náš svet trochu zblízka a môžeme zistiť naozaj veľmi zaujímavé fakty, o ktorých sme doteraz ani len netušili.

Náš svet je plný zaujímavostí, o ktorých ani len nevieme. Niekedy sa stačí len lepšie pozrieť do minulosti a môžeme zistiť, že existujú aj také veci, ktoré sa stali len raz a viac sa nezopakovali. Toto je 12 úžasných udalostí, ktoré sa stali len raz. 

Timothy Brown – muž, ktorý sa vyliečil z AIDS

Američan Timothy Brown sa považuje za prvého muža na svete, ktorý sa vyliečil z choroby AIDS. V roku 2007 podstúpil Brown transplantáciu krvných buniek. Tie mali vzácnu genetickú mutáciu, ktorá poskytla Brownovi „liek“ na vyliečenie sa z tejto choroby. Tri roky po transplantácií sa vírus v krvných bunkách a tkaninách nepodarilo Timothymu nájsť a bol vyliečený.

V roku 1969 boli Niagarské vodopády bez vody

wikimedia.org

V roku 1969 musela vláda USA a Kanady podniknúť kroky na zastavenie erózie Niagarských vodopádov. Z tohto dôvodu musela voda, ktorá tečie cez toto miesto, pretekať cez umelo vytvorený tok, vďaka ktorému sa posilnili svahy na vrchole. Hlavnou atrakciou boli však vodopády bez samotnej vody, ktoré pritiahli tisícky turistov. Viac o tejto udalosti si môžete prečítať v našom staršom článku.

Smiech tisícky ľudí v Tanzánií v roku 1962

Tento prípad masového smiechu nie je jediný v histórií sveta, no je ako jediný zapísaný. Smiech vypukol 30. januára 1962, keď sa tri dievčatá začali nekontrolovateľne smiať. Týmto smiechom sa nakazili tisícky ľudí a trval neuveriteľných 18 mesiacov.

Nehoda v jazere Nyos

wikimedia.org

21. augusta 1968 sa stalo jazero Nyos vrahom, pretože do vzduchu sa uvoľnilo obrovské množstvo oxidu uhličitého a jedovatá hmla sa dostala až do hôr. V dôsledku tejto hmly zomrelo viac ako 1700 ľudí a približne rovnaký počet zvierat. Vedci tvrdia, že dôvodom tejto smrteľnej hmly boli pravdepodobne podpovrchové vulkány, kvôli ktorým bola voda jedovatá. Dnes je jazero pravidelne vyčerpávané.

Zmiznutie Norfolk Regimentu

wikimedia.org

V auguste 1915 zaútočil Norkfolk Regiment na dedinu Anafartha v Turecku. Po ceste vojsko vstúpilo do podivného „mraku“, a keď vyšli von, 267 ľudí zmizlo. V roku 1918 po porážke Turecka žiadala vláda Spojeného kráľovstva, aby sa pluk, ktorý bol údajne chytený, vrátil späť domov. Problémom však bolo, že títo vojaci vraj neboli zadržaní, pretože neboli ani na bojisku.

Diablove stopy v Devone

wikimedia.org

Tento incident sa stal vo februári v roku 1855 v Devone. Práve tu sa v snehu objavili veľmi čudné stopy, ktoré sa boli nielen na zemi, ale takisto aj na strechách a komínoch okolitých domov. Obyvatelia domov tvrdili, že nepočuli žiadne zvuky chôdze po strechách. Mnohí sa držia názoru, že to boli stopy divej zveri alebo myší, ktoré skáču veľmi vysoko a zanechávajú takéto odtlačky. Ľudia si však vytvorili strašidelnú legendu a spojili ju s diablom.

Austrálska dievčina si zmenila svoju krvnú skupinu

Demi-Lee Brennanová bola 9-ročná austrálska dievčina, ktorá sa stala prvou zaznamenanou ľudskou bytosťou, ktorá si zmenila svoj vlastný typ krvi. Stalo sa tak po transplantácií, kedy Demi-Lee dostala pečeň od mužského darcu. Po niekoľkých mesiacoch boli lekári prekvapení, keď sa jej Rh zmenila z negatívnej na pozitívnu. Dôvod tejto zmeny mohol spočívať v kmeňových bunkách pečene darcu a slabého imunitného systému dievčaťa.

Prípad masky z olova

wikimedia.org

20. augusta 1966 boli nájdení dvaja zavraždení muži, 32 ročný Manoel Pereira da Cruz a 34 ročný Miguel Jose Viana, v blízkosti Vintem Hill. Obaja muži boli formálne oblečení, ale na tvárach mali masky z olova. Na mieste sa našla takisto fľaša vody, vreckovka a krátka poznámka, ktorá obsahovala: „16:30 – byť na dohodnutom mieste, 18:30 – vezmite si čiapku a potom..“ Zvyšok textu bol nečitateľný, no je predpoklad, že celá fráza ešte obsahovala vetu: „Chráňte svoju tvár maskou a čakajte na signál.“ Podľa výsledkov pitvy neboli nájdené žiadne znaky otravy alebo známky násilia. Príbuzní týchto dvoch mužov tvrdili, že obaja mali radi spiritualizmus a boli členmi tajnej spoločnosti. Táto spoločnosť sa vraj pokúšala nadväzovať spojenie s mimozemšťanmi, čo bola pravdepodobne aj posledná vec, ktorú robili dvaja muži v okamihu svojej smrti.

Poznámky Rickyho McCormicka

wikimedia.org

Ricky McCormick bol 41-ročný Američan, ktorého telo bolo nájdené 30. júna 1999 na poli v Missouri. Polícia síce nevedela objasniť príčinu jeho smrti, no všetkých zaujali jeho poznámky, ktoré našli v jeho vreckách. V poznámkach boli písmená zoradené v nezmyselných poradiach, o ktorých sa predpokladá, že boli určitým typom kódovania. Poznámky neboli dekódované dodnes, a tak FBI vyzvala všetkých ľudí, aby sa pokúsili zistiť, čo písmená znamenajú.

D.B. Cooper

 

wikimedia.org

Dan Cooper je jedným z najznámejších zločincov na svete. V roku 1971 uniesol Boeing 727 a požadoval zaň 200 000 dolárov. Cooper na palube lietadla povedal, že chce len 200 000 dolárov a dva páry padákov, inak nechá lietadlo vybuchnúť. Pre FBI to bola veľmi neobvyklá žiadosť. Netušili, prečo potreboval jeden zločinec štyri padáky. Cooper najprv nariadil pilotovi, aby vyskočil z lietadla, no nakoniec vyskočil on sám. Nikto ho odvtedy už nikdy viac nevidel.

Tajná osoba pri hrobe Edgara Allena Poe

wikimedia.org

Zaujímavosťou je aj tajná osoba, ktorá navštevovala každý rok hrob známeho spisovateľa Edgara Allena Poe. Táto osoba však jednoducho nechodila iba k hrobu. Väčšinou vykonávala celý rituál. Ráno sa na cintoríne objavil muž v čiernom oblečení, ktorý bol zamaskovaný čiernou šatkou. Pri hrobe si cudzinec pripil na spisovateľove narodeniny a na hrobe nechal tri červené ruže a fľašu brandy značky Martell. V roku 2010 sa však cudzinec pri hrobe už neukázal. Bolo to po prvýkrát za 50 rokov. Predpokladá sa, že tradícia skončila na 200. narodeniny spisovateľa.

Väzeň so železnou maskou

wikimedia.org

Muž so železnou maskou bol tajomný väzeň, ktorý bol v 16. storočí premiestňovaný z jedného väzenia do druhého. Dôvod, prečo sa tento príbeh stal slávnym bolo najmä to, že spisovateľ Voltaire ho spomínal vo svojom diele. Nachádzala sa tu teória, že väzeň bol dvojčaťom kráľa Louisa XIV, a preto musel nosiť masku, ktorá v skutočnosti vraj nebola železná, ale zamatová.  V priebehu niekoľkých rokov sa mu však začalo hovoriť väzeň so železnou maskou.

Pozri aj: Čoraz viac Slovákov podľahlo novému ekologickému trendu: Kupujú si lacnejšie notebooky, ktoré menej zaťažujú životné prostredie

brightside.me
0
Komentovať (0)