Foto: Profimedia

Dôvod, prečo ženy v nacistických koncentračných táboroch prestali menštruovať, je ešte zvrátenejší, než ste si možno mysleli.

Zo zverstiev páchaných v nacistických koncentračných táboroch ešte aj dnes naskakujú zimomriavky. Nová štúdia na ne priniesla ďalší hrozivý pohľad. Jej autorka sa rozhodla zistiť, ako je možné, že až 98 % žien po príchode do koncentračných táborov prestalo menštruovať. Neboli za tým dôvody, o ktorých sa doteraz hovorilo, ale hrozný úmysel, informuje IFLScience

Článok pokračuje pod videom ↓

Social Science and Medicine uverejnil štúdiu „Skúsenosti žien s neplodnosťou po holokauste“ autorov Peggy J. Kleinplatz a Paula Weindlinga, ktorá vyvrátila teóriu o tom, že dôvodmi náhleho zastavenia menštruácie, takzvanej amenorey, u žien v koncentračných tábororch bola trauma či podvýživa, ako sa predpokladalo. Ale tento efekt mal na svedomí presne cielený úmysel, ktorý na ženách zanechal trvajúce negatívne následky.

Selekcia deportovaných Židov v Osvienčime. Foto: Unknown photographer from the Auschwitz Erkennungsdienst. Several sources believe the photographer to have been SS officers Ernst Hoffmann or Bernhard Walter, who ran the Erkennungsdienst., Public domain, via Wikimedia Commons

Prečo prestali menštruovať?

Kleinplatz vysvetlila, že pri iných masových zverstvách, ktoré zaznamenala naša história, síce ženy mohli prísť o menštruáciu v dôsledku spomínaných faktorov, avšak postupne, v priebehu niekoľkých mesiacov. Začala sa teda zaoberať možnosťou toho, že to nebola náhoda. A mala pravdu.

Autori štúdie vychádzali z historických záznamov, ale aj rozhovorov s preživšími holokaustu a objavili dôkazy o tom, že do jedla žien v koncetračných táboroch boli pridávané syntetické steroidy, ktoré mali zabrániť ich plodnosti.

Prestali jesť polievku a menštruáciu mali

Podarilo sa im rozprávať s 93 ženami, ktoré prežili holokaust a zistili, že všetky, s výnimkou dvoch, prestali menštruovať. Zároveň pri spomínaných výnimkách zistili, že tieto ženy si uvedomili, že sa v polievke, ktorú im podávajú, nachádza niečo, čo by tam byť nemalo, a tak sa rozhodli ju nejesť.

Ďalšie smutné svedectvo priniesla opýtaná, ktorá priznala, že keď po príchode do koncentračného tábora dostala menštruáciu, musela zjesť akúsi tabletku, po ktorej menštruovať prestala. Viacero žien sa stalo svedkami podobných incidentov, ktorých cieľom bolo, aby nedostali menštruáciu a zabránilo sa ich plodnosti.

Do už spomínanej polievky sa pridávali svetloružové chemikálie, potvrdila to žena, ktorá pracovala v kuchyni v Osvienčime. V tejto kombinácii bola podávaná výlučne ženám, mužom nie.

Foto: pixabay

Zvrátený experiment, ktorý obete navždy poznačil

Dôkazy o „sterilizácii Židoviek“ sa objavili aj v dokumentácii predloženej na Norimberskom procese s vojnovými zločincami. Tá ukázala, že v Osvienčime sa mal páchať experiment so sterilizáciou osôb bez ich vedomia. A následky boli dlhodobé.

IFLScience vysvetľuje, že až 98 % preživších holokaustu malo problémy s počatím dieťaťa a iba 16 % účastníčok štúdie dokázalo porodiť viac ako dve deti, aj keď sa o to zúfalo pokúšali.