foto: TASR - Dano Veselský

Včera vláda neschválila uznesenie o vakcíne Sputnik V. Dnes o téme diskutoval Krajčí v rádiu Expres.

Včera sme sa na tlačovej konferencii dozvedeli, že vláda neschválila uznesenie o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. O vakcíne dal hlasovať na Facebooku aj premiér Igor Matovič.

“Veľmi ma mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najsilnejšiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec ani baviť nebudeme,” uviedol premiér Igor Matovič s tým, že práve spomínané uznesenie malo umožniť ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu zaobstarať vakcíny od Ruskej federácie.

Foto: TASR – Radovan Stoklasa

“Mali sme predbežný prísľub dodania týchto vakcín už na koniec februára v dávke pre 80 000 ľudí,” uviedol Krajčí. Premiér ďalej povedal, že ľudia na Slovensku čakajú, kým sa dostanú na rad s očkovaním, a veľké množstvo by sa chcelo dať zaočkovať len vakcínou Sputnik V.

Krajči ešte včera povedal, že vakcinácia by bola dobrovoľná na základe informovaného súhlasu. To kritizovala Veronika Remišová, podľa nej sa minister nemusí schovávať za rozhodnutie vlády, môže ju schváliť na experimentálne účely.

Krajčí si nevie predstaviť, že ho niekto nahradí

Dnes bol minister Krajčí hosťom v relácii rádia Expres u Braňa Závodského. Povedal, že neplánuje odstúpiť. Svoju funkciu vraj vykonáva čestne, cíti podporu koaličných kolegov a nevie si predstaviť, že by ho niekto vedel nahradiť. “Ak mi niekto takého človeka predstaví, určite sa s ním rád porozprávam, zatiaľ som takého človeka nevidel.”

Vyjadril sa aj k vakcíne Sputnik. Podľa neho by sa zaočkovanosť zvýšila o 8 %. Očkovali by sa iba ľudia, ktorí tejto vakcíne dôverujú viac ako ostatným. Stále opakuje, že ruskú vakcínu odporúčajú aj odborníci.

Na Slovensko majú v piatok 19. februára prísť tisícky dávok lieku Ivermektín. Rezort očakáva dodanie 9-tisíc kusov tohto lieku. Časť bude distribuovaná do nemocničných lekární a časť do verejných lekární. Liek je len na lekársky predpis. Krajčí informoval, že tento liek sa schválil len pre určitých lekárov, ktorí preberajú zodpovednosť za jeho podanie. Odmietol kritiku, že dáta o koronavíruse sú nespoľahlivé.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )