ilustračné foto: si.com

Televízia Discovery Channel nedávno usporiadala veľkolepý závod medzi najlepším plavcom na svete - Michaelom Phelpsom - a jedným z najlepších plavcov živočíšnej ríše - žralokom modrým, tiež známym ako Veľký biely žralok. Výsledok tohto závodu je však veľmi rozporuplný.

Mnoho ľudí ostalo nemilo prekvapených po závode 28 násobného Olympijského medailistu Michaela Phelpsa s legendárnym, veľkým bielym žralokom. A to, že Michael Phelps tento závod prehral, nebol jediný dôvod pre kritiku celého závodu, ktorá sa strhla prakticky okamžite po jeho odvisielaní televíziou Discovery Channel. Čo sa teda ľuďom ešte viac nepáčilo?

Fanúšikmi dlho očakávaný závod medzi Michaelom Phelpsom a žralokom mal nečakané rozuzlenie. Tento plavecký fenomén totiž závod na 100 metrov so žralokom nielen že prehral o rovné 2 sekundy, diváci ho navyše aj obvinili z toho, že podľa záberov z televízie v skutočnosti so žiadnym žralokom ani nepretekal. Jeho protivník bol totiž podľa mnohých iba dodatočne pridaná počítačová simulácia a Michael Phelps tak v skutočnosti plával úplne sám.

O tom, či sa takýto závod skutočne odohral alebo je to celé iba podvrh a trik na diváka sa môžete presvedčiť aj na vlastné oči v tomto videu:

Phelps, ktorý bol počas závodu oblečený do špeciálne navrhnutého obleku v tvare ryby a na chrbte mal navyše umelú žraločiu plutvu, prešiel cieľom s časom 38,1 sekúnd, zatiaľ čo „žralokovi“ sa to podarilo za 36,1 sekundy.

Celý tento závod usporiadala televízia Discovery Channel ako úvodnú show pre svoj každoročný Žraločí týždeň (Shark Week), počas ktorého je väčšina vysielaných relácií zameraná práve na žraloky. Ľudia z televízie Discovery tak namiesto toho, aby postavili človeka a zviera zoči-voči, iba zhotovili zábery plávajúceho Phelpsa, ku ktorým následne pridali počítačom vytvorenú simuláciu žraloka plávajúceho presne vypočítanou rýchlosťou.

npr.org

Celá táto udalosť má však aj jednu kladnú stránku. V princípe totiž poskytuje veľmi presnú simuláciu toho, ako by takýto závod mohol vyzerať aj v skutočnosti, pričom je z neho eliminovaný faktor nebezpečia. Ten by mohol s výsledným časom veľmi zamávať. Jedna možnosť je totiž taká, že by strach zo žraloka popohnal Phelpsa k ešte lepšiemu výsledku, zatiaľ čo pri ďalšej možnosti by Phelps do cieľa nemusel doplávať vôbec. Takáto zlatá stredná cesta sa preto aj napriek rozčarovaniu divákov zdá byť najprijateľnejšia a najpresnejšia.

si.com

Aj podľa slov samotného plavca je veľmi nepravdepodobné, že by žraloka niekedy dokázal predbehnúť, či už by sa jednalo o živé zviera alebo iba jeho simuláciu. V rozhovore uviedol: „Pri závode so žralokom by som mal iba veľmi mizivú šancu prekonať jeho čas. Plávajú totiž neskutočne rýchlo, sú takmer ako vystrelená guľka„.

Nech už teda bol žralok skutočný alebo nie, dôležitý je výsledok. A podľa neho má nad nami príroda ešte stále poriadne navrch.

Pozri aj: Neuveriteľné fotografie zobrazujú modelky, ako plávajú a hrajú sa so smrteľnými rajami a žralokmi

ladbible.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)