TASR - Lukáš Grinaj

Na trnavskú pešiu zónu sa po zime vracia jeho dočasná dominanta - deväť metrov dlhý nápis #TRNAVA. Jednotlivé jeho písmená priamo pred publikom pomaľovali mladí trnavskí umelci. Motívy sú odlišné od vlaňajšej výzdoby.

K názvu mesta je priradená mriežka, ktorá sa používa na sociálnych sieťach a znamená príslušnosť k niečomu. „Znak hastagu – # vyzdobil Laco Vrždák divými makmi,“ informoval autor myšlienky, vedúci odboru kultúry na trnavskej radnici Peter Cagala.

Písmeno T si zobrala Zuzana Branišová a stvárnila naň motív cíferskej zlatej výšivky na hodváb, ktorá túto obec pri Trnave najmä v 19. storočí preslávila po celom svete. „Chcela som takto upozorniť nielen na unikátnosť výšivky, ale vzdať hold aj mojej profesorke na Vysokej škole výtvarných umení Eve Cisárovej Minárikovej, ktorá sa cíferskou výšivkou dlhé desaťročia zaoberala,“ povedala Branišová. Zuzana maľovala podľa originálneho vzoru najznámejšej výšivkárky Márie Holóssyovej, preto na 190 centimetrov vysoké písmeno išla farba zlatá, doplnená červenou a modrou a imitáciou striebornej. Zostávajúce písmená vyzdobili Klaudia Šimuničová, žiaci Základnej umeleckej školy Pablo, Simona Čechová, Dominika Žáková a Táňa Vrtochová.

TASR – Lukáš Grinaj

Cagala uviedol, že na budúci rok už dielo, ktoré vznikne v roku 2017, nepremaľujú novou vrstvou. Na písmená prilepili 2D dosky, ktoré sa po sezóne odnímu a vydražia na charitatívnom podujatí. „Umelci potom rozhodnú, ako sa peniaze použijú,“ povedal. „Veríme, že aj v tomto roku bude #TRNAVA cieľom záujmu Trnavčanov i návštevníkov, že sa pri ňom budú fotografovať, bude miestom, kde si budú dávať ľudia stretnutie. O tom to totiž je – identifikovať sa s mestom a budovať si s ním vzťah. Rôznorodosť motívov na nápise symbolizuje, že hoci sme každý iný, žijeme spolu v Trnave,“ dodal Cagala.

TASR – Lukáš Grinaj

Pozri aj: Kvačianska dolina: Prekrásne miesto v objatí Liptova, ktoré vám ponúkne veľké množstvo nezameniteľných zážitkov

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)