Foto: Pixabay.com

branči / / Ekológia
Kalifornské zákonodarné zhromaždenie v pondelok schválilo dva zákony určené na boj s klimatickými zmenami.

Ide o predĺženie programu na regulovanie obchodovania s emisiami do roku 2030 a stanovenie nových usmernení pre meranie znečistenia ovzdušia. Informovala o tom agentúra DPA.

Predseda kalifornského Senátu Kevin de Léon vo svojom vyhlásení v reakcii na výsledok hlasovania uviedol, že „Kalifornia opäť raz ukázala, že je viac ako pripravená ísť vpred a viesť“, čoho Washington nie je schopný.

Obchodovanie s emisiami (program „cap and trade“) je obchodný mechanizmus, ktorý umožňuje kontrolovanie znečistenia prostredníctvom ekonomických výhod s cieľom postupne znižovať vyprodukované emisie.

Na rozdiel od vydávania príkazov či zákazov alebo rozdávania dotácií patrí systém obchodovania s emisiami medzi flexibilné spôsoby regulácie. Jednotlivým členom programu totiž umožňuje, aby sa samostatne rozhodovať, ako najlepšie dosiahnuť svoje (prípadne spoločné) ciele.

Spomínané schválené predĺženie obmedzenia na obchodovanie sa v praxi prejaví tak, že Kalifornia by mala do roku 2030 dosiahnuť zníženie emisií skleníkových plynov o 40 percent pod úroveň z roku 1990, spresnil minulý týždeň úrad kalifornského guvernéra Jerryho Browna.

Kalifornské médiá pripomenuli, že na schválenie tohto opatrenia boli potrebné hlasy poslancov oboch hlavných politických táborov – republikánov i demokratov.

Guvernér Brown v noci nadnes vo svojom tweete vyzdvihol, že senátori dokázali prekonať rozdielne názory a politickú orientáciu, „spojili sa a podnikli odvážny krok“. „Takto vyzerá dobrá vláda,“ konštatoval.

Podotkol tiež, že prijatie medzičasom už schváleného zákona podporilo viac ako 150 subjektov vrátane čelných podnikateľov a odborárov.

Politickí lídri štátu Kalifornia už dávnejšie vyhlásili, že mienia pokračovať vo svojom boji za elimináciu dôsledkov klimatických zmien, a to aj napriek tomu, že americký prezident Donald Trump v júni oznámil, že Spojené štáty odstúpia od parížskej dohody o klimatických zmenách, podpísanej v roku 2015.

Pozri aj: Zabudnite na dovolenku pri mori. Na týchto 8 miestach na Slovensku sa okúpete na pieskovej pláži

TASR
Komentovať (0)