indiantimes

Životné prostredie v Indii je katastrofálne. Len deväťročné dievča Ridhima Pandey sa rozhodlo zobrať veci do vlastných rúk a začala sa súdiť s indickou vládou.

Mnohým z nás, či už starším, alebo mladším podľa našich slov záleží na tom, aký osud čaká našu planétu a generácie, ktoré prídu po nás. Málokto sa však naozaj rozhodne konať a zobrať veci do vlastných rúk. Hlavne keď pri každodennom vyťažení nám v dnešnej dobe pripadajú blízke osobné katastrofy, ako nedokončená práca či zlá známka horšie, ako dlhodobý dopad globálneho otepľovania.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na konci dňa už mnohí nemáme silu ešte náhodou kontrolovať, čo robí naša vláda zle a ak sa aj rozhodneme niečo robiť, často je to ako hádzanie hrachu o stenu. Ridhima Pandey, len deväťročné dievčatko z Indie, nás však môže inšpirovať, že sa to niekedy ozaj oplatí. Rozhodla sa totiž podať žalobu na indickú vládu za to, že nespĺňajú naplánované regulácie a získala obrovskú podporu a obdiv.

indiantimes / Dr. Barkat

Len deväťročná Ridhima Pandey sa rozhodla podať petíciu na National Green Tribunal, špeciálny súd, ktorý sa zaoberá enviromentálnymi prípadmi, v ktorej tvrdí, že indická vláda zlyhala pri plnení si svojich povinností na zníženie dopadu globálneho otepľovania.

Moja vláda zlyhala pri podnikaní krokov k regulácii skleníkových plynov, ktoré zapríčiňujú extrémne klimatické podmienky. Táto nečinnosť zasiahne mňa, tak isto ako aj budúce generácie,“ povedala Ridhima pre Independent UK. „Moja krajina má obrovský potenciál redukovať používanie fosílnych palív a práve preto som sa rozhodla pre tieto radikálne kroky.“

V Indii je práve táto petícia viac než potrebná, keďže na celosvetovom zozname desiatich najhorších miest čo sa týka znečistenia ovzdušia, figurujú až štyri indické mestá. Podľa nedávnej štúdie boli India a Čína v roku 2015 zodpovedné za viac než polovicu úmrtí, ktorých dôvodom bolo práve znečisteniu vzduchu. Napriek mnohým varovaniam a žiadostiam od odborníkov aby India zlepšila kvalitu vzduchu, vyčistila svoje rieky a chránila svoje lesy, sú v Indii enviromentálne zmeny odsúvané na bok, aby dali priestor ekonomickému rozvoju.

pexels

Greenpeace dokonca v Januári vydal správu o tom, že podľa predpokladov takmer 1,2 milióna Indov zomrie každý rok vďaka vysokej koncentrácii škodlivých látok ako prach, pleseň, arzén, nikel a iných v ovzduší. Vtedy túto správu indický minister životného prostredia uznal za nepresvedčivú: „Nie sú žiadne presné údaje, ktoré by mohli dokázať, že títo ľudia zomreli čisto kvôli znečisteniu ovzdušia.“

Ridhima, dcéra enviromentálneho aktivistu, si však zažila tieto dopady aj na vlastnej koži. Žije totižto v Himalájskej oblasti, v štáte Uttarakhand, kde záplavy a zosuvy pôdy zabili stovky ľudí a zanechali veľký počet ľudí bez domova.

Aj v jej 52-stranovej petícii sa píše: “Ako mladý človek je Ridhima súčasťou spoločenskej vrstvy v Indii, ktorá je zmenami podnebia najpostihnuteľnejšia a napriek tomu jej nie je dovolené podieľať na rozhodovaní o tomto probléme.“ V tejto petícii Ridhima ďalej žiada súd o to, aby nariadil vláde, aby začala pristupovať k projektom miereným na podnebie, pripravila si limity na emisie a vytvorila národný plán na zlepšenie životného prostredia.

Pixabay

Indické ministerstvo životného prostredia a centrálny výbor kontroly znečistenia boli požiadané, aby sa do dvoch týždňov vyjadrili.

Rahul Choudhary, Ridhimin právnik, sa o nej vyjadril takto: “Na to aká je mladá, je veľmi uvedomelá, čo sa týka globálneho otepľovania a je veľmi znepokojená tým, ako to ovplyvní jej budúcnosť. Chcela urobiť niečo, čo bude mať zmysluplný výsledok a tak sme jej navrhli, nech podá petíciu proti vláde.“ Nakoniec Choudhary dodal: “To, že také mladé dievča robí tak veľa pre to, aby pritiahla pozornosť vlády, je niečo úžasné. Dúfame, že sa nám v tomto prípade podarí vytvoriť dostatočný tlak na vládu, aby sme ich prinútili konať.“

Pozri aj: Farmár v Číne strávil 16 rokov štúdiom práva len preto, aby mohol podať žalobu na chemickú spoločnosť, ktorá znečisťuje ovzdušie. Na súde vyhral!

interez.sk (Mária S.), theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články