People's Daily Online

Matej Mensatoris / / Ekológia
Čínsky farmár so základným vzdelaním začal bojovať proti chemickej spoločnosti, ktorá znečistila jeho polia. Aby dokázal voči nej vyhrať 16 rokov študoval právo.

60 ročný pán Wang Enlin žije čínskej dedine Yushutun v čínskej provincii Heilongjiang. Všetko by bolo v poriadku, ak by v roku 2001 nepostihla jeho dedinu a jeho pozemok veľmi nepríjemná udalosť. Blízka chemická továreň zaplavila veľké územie toxickým chemickým odpadom, a tak znehodnotila veľkú časť poľnohospodárskej pôdy. S tým sa ale Wang nedokázal zmieriť a začal bojovať s veľkou korporáciou. A síce na úspechy musel čakať dlhé roky, jeho snaha nebola vôbec márna. 

Bol predvečer čínskeho Nového roka v roku 2001. Pán Wang spolu so susedmi hral doma karty a pripravovali spoločné občerstvenie. Zrazu sa ale udiala hrozná vec. Dom, v ktorom sa nachádzali, zaliala toxická odpadová voda z neďalekej chemickej továrni Qihua. Firma Qihua vyrába polyvinylchlorid (PVC) a ročne vyprodukuje až 20 tisíc ton chemického odpadu.

Vládne dokumenty však situáciu zhodnotili tak, že efekt znečistenia sa nebude prejavovať v dlhodobom horizonte, s čím Wang nesúhlasil a podal na chemickú spoločnosť žalobu. Úradníci však od neho začali požadovať dôkazy o znečistení krajiny.

Z toho ostal Wang zmätený, no ako povedal: „Vedel som, že som v práve, ale nevedel som, aké zákony porušila druhá strana a či o tom existujú nejaké dôkazy“. 

People’s Daily Online

Pán Wang, ktorý vychodil iba tri roky základnej školy, preto začal študovať právnickú literatúru a zákony, aby dokázal voči spoločnosti náležite argumentovať. Keďže nemal dostatok peňazí, knihy študoval v miestnom kníhkupectve a za pomoci slovníka ich prekladal. Aby ho majiteľ kníhkupectva odtiaľ nevyhodil, platil mu kukuricou, ktorú vypestoval.

Vďaka štúdiu sa Wang obstojne pochopil právo so zameraním na životné prostredie a začal zhromažďovať dôkazy o pochybení chemickej spoločnosti. Za dlhých 16 rokov sa Wangovi podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov na to, aby prvostupňový čínsky súd rozhodol v jeho prospech. Rodiny v obci Yushutun majú dostať odškodné na úrovni približne 100 tisíc eur. Qihua Group sa ale voči rozhodnutie prvostupňového súdu odvolala a proces tak ešte stále nie je na konci.

Odhodlaný farmár ale povedal : „Musíme vyhrať. A ak by sme náhodou tento súd prehrali, budeme stále pokračovať v boji“.

Pozri aj: Dnes sa podľa čínskeho kalendára začína rok Ohnivého Kohúta. 5+ vecí, ktoré ste o najstaršom kalendári možno vôbec nevedeli

interez.sk (Matej Mensatoris), dailymail.co.uk, jx.people.com.cn
0
Komentovať (0)