Foto: Profimedia

Z Poľska prichádza ďalší smutný prípad v spojitosti s témou interrupcií.

Kontroverzný poľský zákon, ktorý sa týka interrupcií opäť ukázal svoju negatívnu stránku. The Guardian informoval o smutnom prípade, ktorý sa odohral u našich severných susedov. Iba 14-ročné mentálne postihnuté dievča bolo znásilnené vlastným strýkom. Keď po tomto hroznom incidente zostala dievčina tehotná, potrat jej lekári vykonať nechceli. Argumentovali klauzulou o svedomí. 

V roku 2021 v Poľsku začal platiť prísny interrupčný zákon, ktorý skutočne povoľuje iba minimálne výnimky. Nie je tajomstvom, že táto krajina patrí v téme potratov medzi najprísnejšie v Európe. Mladé mentálne postihnuté dievča teda muselo čeliť drsnej realite. Po traumatickom zážitku sa ocitlo v beznádeji.

Ilustračná foto: TASR

Lekári odmietli vykonať potrat napriek okolnostiam

The Guardian spomína, že lekári v nemocniciach mladému dievčaťu, ktoré zažilo strašnú skúsenosť, odmietli vykonať interrupciu a odvolávali sa na klauzulu svedomia. Nemocníc, kde jej odmietli vykonať zákrok, bolo viac.

Na fakt, že dievča zneužil strýko, upozornila organizácia pomáhajúca v boji za práva žien Federa. Až vďaka nej dievča napokon vo Varšave interrupciu podstúpilo.

Barbarský a nehumánny zákon

K prípadu sa vyjadril aj miestny minister zdravotníctva Adam Niedzielski, podľa ktorého bola celá táto situácia „neprijateľná“.

Prípad v Poľsku otvoril konverzáciu o zmene zákona. „Klauzula o svedomí je barbarský a nehumánny zákon, ktorý by mal byť zrušený,“ uviedla v tejto spojitosti ľavicová poslankyňa Katarzyna Kotula.

Najnovšie články