Foto: Flickr (Lwp Kommunikáció)

Stephen Hawking nebol prvým vedcom v histórii, ktorý sa zaoberal teóriou multivesmíru.

Alebo ak chcete multiverza, meta vesmíru či paralelných svetov. Tá tvrdí, že po Veľkom tresku nevznikol len nás vesmír, ale mnoho ďalších a jej pôvod siaha do 19. storočia. Najväčší, dnes už zosnulý génius súčasnosti, sa však touto teóriou zaoberal o čosi podrobnejšie a dokonca sa tejto teórii venoval iba pár týždňov pred svojou smrťou. Štúdia, ktorú stihol profesor pred smrťou publikovať tvrdí, že môžeme „zmerať“ existenciu týchto vesmírov, akýmsi detektorom umiestneným na vesmírnej lodi. Okrem toho sa zamýšľal aj nad koncom nášho vesmíru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keby sa tento experiment zrealizoval za jeho života a preukázal by sa ako efektívny, bola by vysoká šanca, že by Hawking získal Nobelovu cenu. Je pozoruhodné, že napriek jeho genialite, Hawking nikdy nezískal toto prestížne ocenenie. Nominovaný však bol niekoľkokrát. Spolu s Jamesom Hartlom v roku 1983 vypracoval Hawking teóriu, ktorá tvrdí, že po Veľkom tresku nevznikol len náš vesmír, ale spolu s ním mnoho ďalších. Každý z nich má svoju vlastnú realitu.

Spaceship

Dodnes však nebolo možné otestovať pravosť tejto teórie a to najmä preto, že Hawking podobne, ako rôzni iní historickí géniovia, predbehol svoju dobu, a tak nebol schopný svoje objavy realizovať a predkladať ich ako pravdivé. Vďaka štúdii, ktorú Hawking napísal pred smrťou, by však bolo možné pravosť jeho pôvodnej teórie potvrdiť alebo vyvrátiť, a tak by mohlo ísť o jeden z najväčších vedeckých prevratov histórie aj súčasnosti.

Okrem toho sa Hawking zamýšľal aj nad koncom vesmíru. Tvrdil, že existencia našej planéty a nášho vesmíru skončí a upadne do večnej temnoty po tom, ako hviezdam (nášho vesmíru) dôjde energia. Je jasné, že profesor nebol zrovna optimista, no rozhodne mal rozum na to, aby objavil niekoľko podstatných skutočností, ktoré sa bytostne týkajú vesmíru a tým pádom aj našej existencie.The amazing universe of Stephen Hawking (for Monet magazine)

Väčšinu svojich objavov dokázal odprezentovať tak, aby im pochopila aj široká verejnosť, preto nie je dôvod, prečo by sme mu nemali dôverovať. Teóriu o večnej temnote však niekoľko popredných vedcov poprelo a nestotožňuje sa s ňou. Ak sa však jeho posledná štúdia zrealizuje a potvrdí jeho teórie, na vesmír sa už nikdy nebudeme pozerať tak, ako doteraz.

Pozri aj: Prvá transplantácia hlavy má prebehnúť už čoskoro. Vedci však tvrdia, že dobrovoľníka čaká osud horší ako smrť

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články